Pozornost světových médií se soustřeďuje na násilnosti v Iráku, ale katastrofa hrozící milionům lidí na severu země uniká pozornosti. Mosulské přehradě, zadržující vody Tigridu, totiž hrozí provalení.
Pokud se přehrada protrhne, Mosul, třetí největší město Iráku, zaplaví přílivová vlna. Podle odhadů expertů by voda mohla zničit až sedmdesát procent téměř dvoumilionového města, které leží třicet kilometrů od přehrady. Vlna by zřejmě zničila okolí dalších tři sta kilometrů po proudu řeky a údernost by ztratila až v ulicích Bagdádu.
„Může to spadnout každou minutu. Možnost pohromy je obrovská,“ cituje britský deník The Independent lidi z řídících pracovníků personálu. Zabránit katastrofě se snaží jak američtí, tak iráčtí inženýři.
Přehrada s největší výškou hráze 131 metr se stavěla za Saddáma Husajna od roku 1980 do
O tom, že to je časovaná bomba, se vědělo od začátku. Stojí totiž na nestabilním podloží. „Přehrada byla zkonstruována na základech z jílu, rozpustné sádry, anhydritu a krasových vápenců, které se neustále rozpouštějí. To vytváří zvýšené nebezpečí pro kolaps přehrady,“ cituje list prohlášení specialistů z americké ambasády.
Faktem je, že stav tři kilometry dlouhé přehrady, zadržující zhruba osm miliard metrů krychlových vody, se v poslední době rapidně zhoršil. Nebezpečí totálního a náhlého zhroucení přehrady je celkem vysoké a v příštích několika letech do nejvyšší míry pravděpodobné.
Hrozby sleduje irácké ministerstvo vodních zdrojů s inženýrským sborem americké armády. Američané podle prohlášení vydaného velvyslanectvím „nemohou zaručit bezpečnost přehrady kvůli nezvratnému rozpouštění základů.“
Než byly na začátku dvacátého století postavený hráze, irácké nížiny do pravidelně devastovaly povodně. Záplavy patřily k mesopotamským dějinám, zřejmě zde vznikla pověst o potopě světa a mosulská přehrada stojí v centru starověkého assyrského státu. Mosul povstal na ruinách assyrského sídelního města Ninua (arab. Nínavá, hebr. Ninivé) a pod hladinou přehrady zmizelo několik významných archeologických lokalit.
Velká většina obyvatel země žije povodí dvou mohutných řek Eufratu a Tigridu. Pokud se přehrada zhroutí, následky pravděpodobně pocítí všichni v okolí Tigridu. Ohrožena jsou velká sídla jako Mosul, Tikrít, Sámarrá a povodeň by mohla dosáhnout i do šestimilionového Bagdádu.
Přehrada vyrábí zhruba 750 megawattů elektrické energie a je důležitou součástí kontroly toku Tigridu a zavlažovacího systému. Její význam upadá s dokončováním kaskády na horním toku Tigridu na tureckém území.
Na fotografii: Mosulská přehrada, 28. leden 2007
FOTO: archiv