Irák: s americkými <span>detektory lži</span> proti puči

Zahraničí
18. 12. 2008 17:40
Irácké speciální jednotky při zatýkání.
Irácké speciální jednotky při zatýkání.

Irácké speciální jednotky při zatýkání.Nestabilita v Iráku zasahuje i samotné mocenské centrum v Bagdádu. V uplynulých třech dnech zadržely protiteroristické jednotky na ministerstvu vnitra 35 lidí, zčásti vysoce postavených. Vláda je obviňuje, že chtěli oživit zakázanou stranu Baas popraveného iráckého prezidenta Saddáma Husajna a dostat se pučem k moci.

Mezi zatčenými jsou čtyři generálové a řada vyšších důstojníků. Následovnická strana Baasu měla mít příznačné jméno Al-Avdá, což znamená v překladu Návrat. Mezi podezřelé patří jak sunitští, tak šíitští Arabové

Elitní jednotky, které zadržely domnělé pučisty, jsou podřízeny přímo iráckému prezidentovi Núrímu Málikimu. Při akci bylo objeveno i velké množství peněz, které mohly být určeny na úplatky a verbování dalších pučistů.

Zatčení, píše list New York Times, ozřejmuje nové politické výzvy, kterým čelí irácký stát. Máliki se sice vyprofiloval jako silný vůdce, ale má málo politických spojenců a musí se stále intenzívněji bránit proti rivalům uvnitř Iráku.

Americký voják na detektoru lži.Riziko převratu v Iráku se bude zvyšovat téměř úměrně stahování vojáků USA ze země. V boji o vnitřní bezpečnost má irácké vládě pomáhat americký dárek na rozloučenou. Má jím být osm kusů detektoru lži. Další si Bagdád koupí - jeden kus za v přepočtu asi 15 tisíc korun.

Podle iráckých médií začnou už brzy usedat k detektoru lži pracovníci iráckého ministerstva vnitra a obrany. příslušné formuláře už prý mají v ruce. Dosud vyplňovalo zaměstnanci těchto úřadů dotazníky a podrobovali se pohovorům. To už však nestačí. Tváří tvář přístroji už nebude tak snadné lhát.

Stran Baas vládla v Iráku plných 35 let, po většinu doby se Saddámem Husajnem v čele. Organizace měla půldruhého milionu členů, ale jen několik desítek tisíc patřilo k elitě (viz rámeček).

Baas-strana iráckého diktátora 

 

     Socialistická strana arabské obrody, známá pod svým arabským názvem Baas, vznikla v dubnu roku 1940 v tehdy ještě francouzském Damašku. Založila ji skupina arabských intelektuálů v čele s profesorem Mišílem Aflakem a Saláhaddínem Bitárem. Jde o panarabskou stranu, sekulární a nacionalistickou.

     Strana Baas měla řadu frakcí - od reformistů po radikály se sklony k terorismu až po socialisty prosovětského stykluí. V padesátých letech minulého století ji arabské vlády považovaly za možné nebezpěčí a zakazovaly ji.

V Iráku začala působit v roce 1954. Roku 1968 se poté s generálem Ahmadem Hasanem Bakrem v čele prodrala k moci. Saddám Husajn uchopil násilím moc v Meziříčí o 11 let později. Od té doby se datuje definitivní roztržka mezi iráckou a syrskou sekcí strany.

     Její rozpuštění v Iráku nařídil americký protektor v květnu 2003. V Sýrii je stále u moci.

 

Foto: AP a Reuters

 

Autor: - pp -

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ