Volební násilí
Irák volí nové provinční rady, někde vybuchly nálože
21.04.2013 08:00
V Iráku se v sobotu volily nové provinční rady, které mají velký vliv na řízení země. Hlasování, kterého se může zúčastnit téměř 14 milionů lidí, začalo v sobotu ráno ve 12 z 18 provincií. V šesti zbylých se hlasuje jindy, nebo tam úřady volby z bezpečnostních důvodů odložily. Šlo o první volby v zemi po stažení amerických vojáků v prosinci 2011. Na několika místech vybuchly nálože. Incidenty skončily zraněním čtyř osob.
Minulé provinční volby byly v roce 2009. Nynější hlasování se koná deset let po svržení bývalého prezidenta Saddáma Husajna.Mluvčí ministerstva vnitra řekl, že k zajištění voleb byly nasazeny všechny složky ministerstva obrany i vnitra. Na silnice mohou pouze automobily se zvláštním povolením, na 5300 volebních místností je obehnáno drátěnými zátarasy.
Přesto ale na několika místech vybuchly nálože a zranily tři civilisty a jednoho policistu. Incidenty jsou hlášeny z oblastí jižně od Bagdádu, z Mahmúdíje a Latífíje, a také ze Sámarry a Tikrítu severně do metropole. V Iskandaríji a Bajdží někdo hodil do volebních místností ohlušující granáty. Náměstek ministra vnitra ale bezpečnostní situaci označil za stabilní. Na několika místech byli lidé před vstupem do místností prohledáni.Voliči vybírají z 8 tisíc kandidátů do rad, v nichž jde o 378 křesel. Noví radní pak zvolí provinční guvernéry, kteří mají zásadní vliv na řízení jednotlivých částí Iráku.
Ústava provinčním správám zaručuje také možnost vypsat referendum k možnosti získat větší pravomoci a posílit regionální autonomii. Tu už si v minulosti vydobyly tři kurdské provincie na severu země, kde se nevolí.
Voleb se zúčastnilo 50 procent oprávněných voličů. Úřady uvedly, že pokud se započtou i účastníci speciálních voleb pro ozbrojené složky, které se konaly o týden dříve, překročí volební účast 51 procent. V posledních místních volbách v roce 2009 byla účast právě 51 procent. Výsledky nynějšího hlasování se očekávají za několik dní.
Kandidáti zastupují 50 politických stran nebo bloků. Rozhodovat bude ani ne tak politický program jako kmenová příslušnost a náboženské vyznání.Předvolební násilí nepřežilo 14 kandidátů a na 100 dalších lidí. Hlavní příčina sporů v Iráku je konflikt mezi většinovými šíity, kteří mají nyní rozhodující slovo ve federální vládě, a menšinovými sunnity, kteří zemi vedli za Saddáma.
Právě dvě největší sunnitské provincie, Anbár a Ninive, patří mezi ty, v nichž bylo hlasování z bezpečnostních důvodů odloženo.
Poslední z provincií, které se volby netýkají, je Kirkúk. Tamní etnicky velmi nesourodé obyvatelstvo se nedokáže roky dohodnout na rozdělení pravomocí, takže občané tam neměli možnost volit své radní od roku 2005.
Místní volby se ale chápou především jako test obliby vlády premiéra Núrího Málikího před parlamentními volbami, jež se mají konat příští rok.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.