Írán a popravy mladistvých. Došlo k dalším exekucím

Zahraničí
30. 4. 2019 13:12
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Írán tajně popravil dva muže mladší 18 let, kteří byli obviněni z několikanásobného znásilnění. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) popravy označila za naprosté pohrdání mezinárodním právem i právy dětí. Napsal to zpravodajský web Al-Džazíra.

Dva íránští bratranci byli zatčeni, když jim bylo 15 let a a neměli spravedlivý soud, tvrdí AI. Popraveni byli minulý čtvrtek ve městě Šíráz a těla mladých mužů nesla podle AI známky bičování.

Amnesty International označila popravy mladistvých za ohavné. "Zdá se, že těm dvěma chlapcům dva roky zamlčovali, že byli odsouzeni k trestu smrti, v posledních chvílích jejich života je bili a pak je popravili v utajení," uvedl Philip Luther z AI.

Chlapci byli od roku 2017 ve věznici pro mladistvé, den před popravou byli převezeni do vězení v Šírázu. Jejich rodiny měly možnost se s nimi ve středu setkat. O chystané popravě ale úřady příbuzné neinformovaly, uvedla AI.

Írán je po Číně, která podle odhadů popraví až tisíce lidí ročně, státem s druhým nejvyšším počtem poprav na světě, píše Al-Džazíra. V počtu poprav nezletilých je ale Írán podle Amnesty International na prvním místě. V letech 1990 až 2018 Írán podle statistik AI popravil 97 vězňů, kteří byli odsouzeni jako nezletilí. Jen loni bylo v Íránu popraveno nejméně 253 lidí, včetně sedmi, kteří spáchali trestný čin, když jim bylo méně než 18 let.

Dalších více než 90 mladistvých bylo podle AI odsouzeno k smrti a na vykonání rozsudku stále čeká.

"Zaznamenali jsme, že íránské úřady čím dál častěji vykonávají popravy mladistvých pachatelů tajně a předem o nich neinformují jejich rodiny, zřejmě ve snaze zabránit globální vlně kritiky," uvedl Luther. "O to je důležitější, aby vlivní mezinárodní aktéři, jako je například Evropská unie, zesílili své diplomatické a veřejné zapojení s cílem vyvinout tlak na Írán, aby přestal odsuzovat k smrti mladistvé pachatele," doplnil.

Minulý týden popravila Saúdská Arábie 37 mužů odsouzených za terorismus, většina z nich podle serveru Al-Džazíra patřila k šíitské menšině a nejméně ve třech případech podle OSN šlo o nezletilce. Rijád kritizovala řada organizací na ochranu lidských práv, ale paradoxně i Teherán.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Miguel Villagran

Další čtení

Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru, Trump ohlásil jednání s Íránem

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ