Snaha Íránu a Saúdské Arábie obsadit křesla v nově zřízené platformě OSN pro rovnost pohlaví a podporu žen vyvolala živou diskusi mezi politiky i aktivisty.
Obě země mají v otázce rovných práv žen co dohánět, ale pobouření třetích zemí mnohdy zavání politikařením. Američtí diplomaté údajně usilují o vyškrtnutí Íránu z nominační listiny, ale zdrželi se kritiky Saúdské Arábie, se kterou nedávno uzavřely zbrojní zakázku v hodnotě 60 miliard dolarů (1 bilion Kč).
„Je-li nový výbor pro ženy podobný předchozím iniciativám OSN, kdy si státy mohly prosadit výjimky, a přesto byly považovány za signatáře, jde o prázdné gesto a urážku, neboť v Saúdské Arábii neexistuje minimální věk pro uzavírání manželství a všude je systematicky uplatňován genderový apartheid," cituje list The Los Angeles Times saúdskou feministku Eman Al Nafdžanovou.
„Je-li však smyslem členství Íránu a Saúdské Arábie, aby měl výbor pro práva žen do těchto zemí přístup, mohl tam ženy vzdělávat a dokumentovat případy bezpráví, jejich členství plně podporuji."
Skupina asijských zemí v rámci OSN by do 10. listopadu mohla teoreticky navrhnout jinou zemi místo Íránu. Spojené státy údajně chtějí tímto směrem vyvinout diplomatický tlak.
Členství Íránu ve výboru „by vyslalo špatný signál" a „je mnoho jiných kvalifikovaných zemí, jejichž členství by bylo pozitivním a konstruktivním přínosem," poznamenal pro list mluvčí mise USA při OSN Mark Kornblau.
Valné shromáždění OSN rozhodlo o založení výboru letos v červenci. V čele výboru stojí chilská exprezidentka Michelle Bacheletová. Vznikem výboru dojde ke sloučení čtyř dosavadních agentur OSN pro ženy: divize pro pokrok žen (DAW, založeno 1946), mezinárodní výzkumný a školicí institut pro pokrok žen (INSTRAW, založeno 1976), kancelář zvláštního poradce pro generové otázky a pokrok žen (OSAGI, založeno 1997) a rozvojový fond OSN pro ženy (UNIFEM, založeno 1976).