Britští námořníci, kteří jsou od pátku zadržování v Íránu kvůli údajné vniknutí do íránských teritoriálních vod, se údajně k nepovolenému vstupu přiznali. Uvedla to místní tisková agentura ISNA s odvoláním na vysokého činitele íránské armády. Londýn to však odmítá a nadále trvá na tom, že britští námořníci byli do íránských vod zavlečeni. Británii podpořilo i Německo, které v současnosti předsedá Evropské unii, a vyzvalo jménem EU Teherán, aby 15 zadržovaných Britů okamžitě propustil.
Podle místní agentury Fars byli Britové převezeni do íránské metropole, aby zde vysvětlili svou "agresivní akci". Armádní generál Alí Rezá Afšár konkurenční agentuře ISNA řekl, že výslechy stále pokračují, námořníci se podle něj ale již "přiznali, že násilně vnikli do vod Íránu". Všichni zadržení, mezi nimiž je údajně minimálně jedna žena, jsou zdravotně v pořádku, uklidnil jejich příbuzné generál.
Britská vláda verzi Teheránu odmítá. Příslušníci vojenského námořnictva byli podle ní zadrženi v iráckých vodách při rutinní obchodní kontrolní operaci. Jejich dva motorové čluny následně obklopily íránské vojenské lodě, které Brity přiměly, aby vpluli do íránských teritoriálních vod, a poté je odvlekly.
Londýnský kabinet si okamžitě vyžádal vysvětlení od íránského velvyslance a vyzval Teherán, aby zadržované námořníky propustil. Dnes výzvu zopakoval a ministerstvo zahraničí požádalo íránského diplomatického zástupce o novou schůzku. Ta by se měla konat ještě v sobotu.
Také německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier dnes jménem Evropské unie, které jeho země předsedá, apeloval na Teherán, aby okamžitě propustil zadržované Brity.
Írán nicméně prostřednictvím mluvčího ministerstva zahraničí Mohammada Alího Hosejního páteční incident znovu odsoudil a označil "nezákonné a rušivé vniknutí britských sil do íránských teritoriálních vod za podezřelý čin, který odporuje mezinárodním zákonům a pravidlům", citovala mluvčího státní agentura IRNA.
Foto: AP