Írán bude jednat s USA o Iráku

Zahraničí
13. 5. 2007 12:42
bez popisku 9598
bez popisku 9598

Zástupci Íránu a Spojených států se sejdou v Bagdádu a budou jednat o situaci v Iráku. Oznámil to dnes mluvčí íránského ministerstva zahraničí. Írán prý vyhověl žádosti, kterou vznesly USA prostřednictvím Švýcarska. Teherán a Washington neudržují diplomatické styky od roku 1980.

Konání schůzky v neděli potvrdil i mluvčí Bílého domu Gordon Johndroe. Za americkou stranu se jí podle něj zúčastní velvyslanec USA v Iráku Chester Crocker. "V následujících týdnech můžete očekávat setkání velvyslance Crockera s Íránci," prohlásil mluvčí podle agentury Reuters. "Cílem bude snaha zajistit, aby Íránci hráli v Iráku produktivní roli," dodal Johndroe, podle něhož otázka sporného jaderného programu Teheránu nebude předmětem jednání.

O přesném termínu má být podle íránské strany rozhodnuto do konce příštího týdne, který v Íránu končí v pátek. "Írán bude jednat s americkou stranou v Bagdádu v zájmu pomoci Iráčanům, podpory irácké vládě a zlepšení bezpečnostní situace v Iráku," citovala íránská tisková agentura IRNA mluvčího ministerstva Mohammada Alího Hosejního.

Irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí dohodu obou stran na setkání uvítal jako "pozitivní znamení". Šéf irácké diplomacie zároveň věří, že na něm bude "dostatečný prostor pro podstatné diskuse o stabilitě Iráku". Zibarí již minulý týden řekl, že očekává, že se Íránci a Američané setkají co nejdřív v Bagdádu.

USA tvrdí, že Írán zasahuje do dění v Iráku podporou tamních šíitských skupin, ale Teherán to popírá. Američané v lednu v iráckém Irbílu zatkli skupinu Íránců, které podezírají z podílu na přesunu zbraní do Iráku. Teherán tvrdí, že to byli diplomaté, a dožaduje se jejich propuštění. Američané trvají na tom, že jsou to tajní agenti.

USA přerušily vztahy s Íránem po íránské islámské revoluci. O normalizaci vztahů se začalo hovořit v době, kdy byl íránským prezidentem příznivec reforem Mohammad Chátamí. V letech 2002 a 2003 se v Ženevě konaly pod záštitou OSN íránsko-americké rozhovory o situaci v Afghánistánu. Americký prezident George Bush ale v roce 2002 a v následujících letech Írán několikrát zařadil k zemím, které šíří a podporují terorismus. Americko-íránské vztahy negativně ovlivňuje také íránský jaderný program, jehož cílem je podle USA nikoli pouze energetické využití, jak tvrdí Teherán, ale vývoj jaderné zbraně.

Letos v dubnu Spojené státy oznámily, že jejich ministryně zahraničí Condoleezza Riceová je připravena vést první přímé rozhovory s íránskými představiteli o roli jejich země v Iráku. Příležitost k tomu byla na květnové mezinárodní konferenci o Iráku, kde byla Riceová i její íránský protějšek Manúčehr Mottakí. Vyměnili si ale jenom několik zdvořilostí, když se ocitli u společného stolu, ale k rozhovoru se nesešli. Jednali tam pouze nižší diplomaté. 

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ