V incidentu mezi Íránem a Velkou Británií došlo k zásadnímu průlomu. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád slíbil, že jeho vláda propustí 15 britských námořníků, které Teherán zadržuje od 23. března kvůli údajnému vniknutí do íránských vod. Britové měli být odvezeni na teheránské letiště už ve středu hned po tiskové konferenci. Kancelář íránského prezidenta však nakonec oznámila, že Brity propustí až ve čtvrtek. Mluvčí britského premiéra Tonyho Blaira uvedl, že Londýn Ahmadínežádovo prohlášení prověřuje.
Ahmadínežád sdělil, že námořníkům dal milost jako dárek britskému lidu a na počest výročí narození proroka Mohameda a velikonočních svátků. "U příležitosti narození velkého proroka (Mohameda) a Kristovy smrti oznamuji, že íránská vláda a íránský lid - kteří mají veškerou moc námořníky soudit - všem patnácti odpustili," podotkl íránský prezident. "Tato milost je darem britskému lidu," dodal.
Ahmadínežád rovněž uvedl, že britská vláda se dopisem zavázala, že znovu nevnikne na íránské území. "Britská vláda se v dopise zavázala, že se takovýto incident již nebude opakovat. Osvobození námořníků ale není s tímto spojeno. Je důkazem islámské laskavosti," řekl.
Vyznamenání za únos
Íránský prezident zároveň osobně vyznamenal příslušníky íránské pobřežní stráže, kteří Brity v Perském zálivu zajali. "Jménem íránského lidu bych chtěl poděkovat íránské pobřežní stráži za hrdinnou obranu íránských teritoriálních vod," uvedl prezident na své dnešní tiskové konferenci a zdůraznil, že Teherán nebude nikdy podobné průniky vetřelců akceptovat.
Íránci dosud drželi Brity na neznámém místě a o jejich osudu se vedl diplomatický spor. Londýn totiž tvrdil, že členové britského námořnictva, mezi nimiž je i jedna žena, byli zadrženi v iráckých vodách. 28. března britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová oznámila zmrazení bilaterálních vztahů s Íránem. Od té doby obě strany postupně zmírňovaly svou rétoriku.
Mediální povyk
Ahmadínežád dále vyzval Blaira, aby posádku zadržených britských lodí "netrestal" za její přiznání, že vstoupila do íránských vod. Videonahrávky Britů s přiznáním vysílala k rozhořčení Londýna v minulých dnech íránská média.
Podotkl také, že Írán se nesnažil vyvolat "konfrontaci", když Brity zadržel, ale "politováníhodné jednání britské vlády vedlo k protahování incidentu". Íránský prezident odsoudil, že Londýn nadělal z celé záležitosti "mediální povyk" a že žádal podporu Rady bezpečnosti OSN.
Kritizoval také Británii za to, že do mise nasadila Faye Turneyovou, která je matkou dítěte. "Proč na Západě nerespektují rodinné hodnoty?" tázal se Ahmadínežád a posteskl si, že "britské jednotky nadále zůstávají v Iráku".
Britové se těší domů
Úřad britského premiéra, americký prezident George Bush i Rusko zprávu o brzkém propuštění námořníků "přivítali". Podle íránské televize Ahmadínežádův projev sledovali živě také zadržovaní Britové, kteří po překladu tlumočníka reagovali na slova íránského prezidenta s bouřlivou radostí. Íránská televize později ukázala, že se námořníci přímo s Ahmadínežádem setkali v prezidentském paláci. Ahmadínežád jim podával ruku a usmíval se.
Ahmadínežád dále ostře kritizoval Radu bezpečnosti OSN, kterou obvinil, že nedokázala zabránit americké invazi do Iráku a "zločinům v Palestině". Invazi do Iráku, která v roce 2003 vedla ke svržení tehdejšího režimu diktátora Saddáma Husajna, odsoudil a připomněl, že Iráku nebylo prokázáno vlastnictví zbraní hromadného ničení, což Washington uváděl jako hlavní důvod k zahájení operace. Ačkoli Irák má nyní zvolenou vládu, "okupační síly zůstávají nadále v zemi a lidé jsou stále zabíjeni", řekl íránský prezident.
Foto: ČTK/AP