Írán považuje za politováníhodné pondělní rozhodnutí amerického nejvyššího soudu o částečném odblokování imigračního výnosu prezidenta Donalda Trumpa. Řekl to v úterý šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf, podle něhož toto opatření ke zlepšení bezpečnostní situace nepřispěje. Írán je mezi šesti zeměmi, jichž se bude zavedení nových opatření týkat.
Nejvyšší soud částečně odblokoval Trumpův protiimigrační dekret, který občanům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie omezuje na 90 dní cesty do Spojených států. Na 120 dní také pozastavuje příjem uprchlíků. V obou případech budou výjimkou osoby, které se prokážou tím, že mají v USA věrohodné kontakty.
"Je politováníhodné, že se nejvyšší soud rozhodl odmítnout předchozí soudní rozhodnutí... Bezpečnost se tím nezlepší pro nikoho. Vždy jsme byli toho názoru, že zákaz vstupu pro muslimy je neopodstatněný a světovému boji proti terorismu nepomáhá," řekl podle zahraničních médií Zaríf, který je v úterý na návštěvě v Berlíně.
Opatření zavedená v USA podle Zarífa povedou k pravému opaku - pomohou extremistům získat další stoupence.
"Je politováníhodné, že občané ze zemí, které jsou na seznamu a nikdy se nepodílely na teroristických činech proti USA, budou potrestáni za činy spáchané jinými zeměmi, jež naopak na seznamu nejsou," sdělil Zaríf s odkazem na Saúdskou Arábii.
Íránská diplomacie dlouhodobě upozorňuje na americkou politiku vůči Rijádu a často připomíná, že většina atentátníků, kteří na USA zaútočili v září 2001, byla právě ze Saúdské Arábie.
Zaríf také obvinil Spojené státy, že účast nebo neúčast na teroristických činech měří podle kritéria nákupu zbraní. "Terorismus a jeho podpora se měří (v USA) množstvím zbraní nakoupených ve Spojených státech, a ne podílem na teroristických činech," řekl ministr. Na mysli měl nedávné schválení velkého zbrojního kontraktu mezi USA a Saúdskou Arábií, která si koupí od USA zbraně za 110 miliard dolarů (2,6 bilionu Kč).
Pondělní rozhodnutí nejvyššího soudu není konečné, plným zněním dekretu se soudci budou znovu zabývat po letních prázdninách v říjnu. Přesto ale soudní rozhodnutí umožní americké administrativě začít v krátké době omezovat vstup uprchlíkům a lidem z vybraných zemí.