Ajatolláh Hosejn Alí Montázerí zemřel o víkendu. Na jeho pohřbu se sešly statisíce lidí. Podle některých informací už došlo ke střetům s policií.
Statisíce lidí se sešly v íránském šíitském svatém městě Kóm na pohřbu nejvýznamnějšího disidentského klerika ajatolláha Hosejna Alího Montázerího. Po smutečním obřadu začal dav shromážděný v ulicích města skandovat protivládní hesla. Podle informací stanice BBC údajně došlo ke střetům s policií. Jejich rozsah ovšem není možné nezávisle potvrdit.
"Lidé skandují hesla na počest Montázerího a také na podporu (opozičního vůdce) Míra Hosejna Músávího," píší internetové stránky podporující íránské reformisty. Informace o počtu shromážděných a o průběhu pohřbu i následných demonstrací není možné ověřit z jiných zdrojů, protože zahraniční sdělovací prostředky nedostaly k cestě do Kómu povolení.
ČTĚTE TAKÉ: Írán: devět let vězení pro člena opozice
Podle internetových stránek BBC se režim obává, že by pohřeb mohl vyvolat další vlnu demonstrací a nepokojů, zároveň však nemůže zakázat účast na něm. Proto byla přijata bezpečnostní opatření nejenom vůči cizincům, ale i Íráncům. Autobusy s lidmi směřujícími na pohřeb jsou zastavovány a někteří pasažéři zatýkáni.
Íránská oficiální tisková agentura IRNA v první zprávě o pohřbu uvedla, že truchlící zachovávají klid. Jejich počet však neupřesnila. Agentura AFP hlásí menší neupřesněné incidenty. Už v neděli byla v Kómu posílena přítomnost policie.
Montázerí zemřel o víkendu ve věku 87 let na selhání srdce. Tento klerik byl jedním z vůdců islámské revoluce z roku 1979, ale postupně se stal velkým kritikem režimu. Určitou dobu byl také navrhován na nejvyššího duchovního vůdce, nakonec však byl odsunut kvůli kritice přehmatů a excesů islámské revoluce. Několik let musel dokonce strávit v domácím vězení.
Po sporných červnových prezidentských volbách Montázerí vyzval k třídennímu celonárodnímu smutku za Íránce zabité v pouličních protestech. V srpnu pak označil režim vládnoucí v zemi pod vedením nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího jako "diktaturu ve jménu islámu".
Chameneí v neděli využil kondolenci ke kritice. Prohlásil, že doufá, že Bůh odpustí Montázerímu, který neuspěl v klíčové zkoušce. To byla narážka na jeho odpadnutí od režimu.
Foto: ČTK/AP