Írán nebude se světovými mocnostmi znovu projednávat dohodu o svém jaderném programu, uvedl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. V prohlášení zveřejněném na internetovém kanálu YouTube a na Twitteru rovněž kritizoval Spojené státy. Vypovězením dohody hrozí americký prezident Donald Trump. USA zatím na Zarífovo prohlášení nereagovaly.
"Írán nebude znovu projednávat něco, co bylo odsouhlaseno před několika lety a bylo rovněž realizováno," uvedl Zaríf v pětiminutovém prohlášení. "Když to převedeme na trh s realitami, představte si, že si koupíte dům a přestěhujete tam svou rodinu, nebo ho zbouráte a vybudujete tam mrakodrap. Nemůžete přijít o dva roky později a snažit se znovu vyjednat si cenu," dodal.
Zaríf také ujistil, že Írán ke stávající dohodě nehodlá připojovat žádné dodatky. Zdůraznil, že agentura OSN pověřená kontrolou jaderných zařízení (Mezinárodní agentura pro atomovou energii - MAAE) jedenáctkrát potvrdila, že Írán plní všechny své povinnosti vyplývající z dohody. "Oproti tomu USA dohodu neustále porušují, obviňují ostatní z obchodování s Íránem. Vyjasněme si to jednou provždy: Nikdy nebudeme zajišťovat svou bezpečnost prostřednictvím dodavatelských zakázek a nebudeme znovu jednat ani nic dodávat k dohodě, již v dobré víře plníme," prohlásil ministr.
Podle dohody Írán musel omezit hodnotu, na niž obohacuje uran, počet centrifug, v nichž se uran obohacuje, předat své zásoby uranu a změnit plány pro těžkovodní reaktor tak, aby nebyl použitelný k výrobě plutonia. Výměnou za to získal přístup ke globálnímu bankovnímu systému a mohl obnovit obchodování s ropou. Do Íránu se začaly vracet zahraniční průmyslové podniky včetně výrobců automobilů a letadel, avšak některé firmy se na tamní trh bojí vstoupit právě kvůli Trumpově kritice dohody.
Přes ostrý tón nechal Zaríf podle agentury AP určitý prostor pro možné další jednání, když řekl: "Je to Írán, ne Západ, kdo má vážné obavy a mnoho požadavků."
K jaderné dohodě se dnes vyjádřil i poradce íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího Alí Akbar Velájatí. Zopakoval, že pokud Spojené státy dohodu vypoví, Teherán od ní také odstoupí. Velájatí se již v minulosti nechal slyšet, že Írán nebude akceptovat žádné změny stávající jaderné dohody.
Írán uzavřel v roce 2015 jadernou dohodu se šesti mocnostmi, mezi nimiž byly USA, Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Americký prezident Trump však dlouhodobě hrozí, že dohodu vypoví.
V USA se uvolnění sankcí schvaluje každých 120 dní. Zda Spojené státy obnoví zmírnění hospodářských sankcí vůči Íránu, musí americký prezident tentokrát rozhodnout do 12. května. Trump ale nedávno naznačil, že USA od dohody odstoupí, pokud nebude upravena. Francouzský prezident Emmanuel Macron po nedávné návštěvě USA oznámil, že s americkým prezidentem jednal o možnosti rozšíření dohody, aby se vztahovala i na íránský balistický program. Írán ale opakovaně zdůraznil, že na žádnou jinou než současnou dohodu nepřistoupí.
Podle izraelského tisku odvolávajícího se na Bílý dům Trump nehodlá od dohody ustoupit, kromě jiného kvůli tomu, aby si zachoval spojenectví s Francií.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí řekl, že tajná služba Mossad v Íránu získala dokumenty, které dokazují, že si Írán ponechal zbrojní dokumentaci a lhal, když tvrdil, že nehodlá vyvíjet jaderné zbraně. Ani Netanjahu ale neřekl, že Írán dohodu z roku 2015 porušil.