Írán není hrozbou pro svět, tvrdil Rúhání a připustil holocaust

Zahraničí
25. 9. 2013 10:33
Íránský prezident mluvil před Valným shromážděním OSN klidným hlasem a během proslovu si několikrát otřel čelo kapesníkem.
Íránský prezident mluvil před Valným shromážděním OSN klidným hlasem a během proslovu si několikrát otřel čelo kapesníkem.

Írán nepředstavuje žádnou hrozbu pro region ani pro svět. Na zasedání Valného shromáždění OSN to uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Jeho s napětím očekávaná řeč byla mnohem smířlivější než předchozí proslovy Mahmúda Ahmadínežáda. Teherán chce podle Rúháního problémy řešit, ne je vytvářet. Jeho země bude usilovat o to, aby vyvrátila veškeré pochyby o íránském jaderném programu.

"Jaderné zbraně nemají v íránské bezpečnostní a obranné doktríně místo," prohlásil íránský prezident během zhruba půlhodinového proslovu. Jejich jaderný program je podle něj určen výhradně k mírovým účelům a jsou o tom za určitých podmínek připraveni jednat s mezinárodním společenstvím. Jak Rúhání dodal, společnou řeč je Írán připraven najít i se Spojenými státy.

Íránský prezident mluvil klidným hlasem a během proslovu si několikrát otřel čelo kapesníkem. Ostrá slova nicméně použil v souvislosti se sankcemi, které byly na Írán uvaleny kvůli jeho jadernému programu. "Tyto sankce porušují lidská práva. Mají negativní dopad na mnoho běžných lidí, kteří kvůli nim trpí," uvedl Hasan Rúhání.

Izraelci Rúháního proslov okamžitě zkritizovali. Íránský vůdce se podle nich svými slovy jen snaží získat čas k tomu, aby jeho země mohla vyvinout jaderné zbraně. "Byl to cynický proslov plný pokrytectví," uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Íránský vůdce, který byl zvolen teprve v červnu a do funkce nastoupil v srpnu, hovořil i o celkové situaci ve světě a na Blízkém východě. Největší hrozbou pro jeho region je podle něj nebezpečí, že se chemické zbraně dostanou do rukou extremistických a teroristických skupin. Jeho slova měla jasnou souvislost s děním v Sýrii - Írán je jedním z největších stoupenců prezidenta Bašára Asada, který za teroristy považuje opozici, jež proti němu bojuje.

Rúháního řeč byla mnohem smířlivější než předchozí proslovy Mahmúda Ahmadínežáda."Mezinárodní společenství by mělo zabránit dalšímu zabíjení nevinných lidí a postarat se o zákaz používání chemických zbraní a jejich zneužití extremistickými skupinami," prohlásil Rúhání. Situace v Sýrii podle něj nemá vojenské řešení.

Američanům nabízím mír

Rúhání včera zároveň připustil existenci holocaustu. V rozhovoru pro televizi CNN uvedl, že šlo o obrovský zločin, kterého se dopustili nacisté na Židech. Na sociální síti to uvedla moderátorka Christiane Amanpourová, která interview s íránským vůdcem vedla.

Rúhání v rozhovoru odsoudil jakékoli zločiny páchané proti Židům, ale i křesťanům a muslimům. "Nejsem historik a pokud jde o rozměry holocaustu, to by měli posoudit historici. Nicméně jakýkoli zločin proti lidskosti, ke kterému v minulosti došlo, včetně zločinů spáchaných nacisty na Židech, je trestuhodný a měl by být odsouzen," prohlásil íránský vůdce.

Rozhovor s íránským vůdcem byl tlumočen do angličtiny, na závěr ale na výzvu moderátorky pronesl prezident i jednu větu nikoli v perštině, ale anglicky. "Rád bych vzkázal americkým občanům, že jim Íránci nabízejí mír a přátelství," prohlásil.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Gérard Depardieu

Depardieu soudu přiznal nevhodné chování k ženám. Rád se jich prý dotýká

Zahraničí
Aktualizováno: 25. 3. 2025 16:34
Papež František

Papež měl namále, hrozila mu smrt, svěřil se jeho lékař. Už ho chtěli nechat odejít

Zahraničí
25. 3. 2025

Nevěřte rozvracečům Evropy. Většina lidí je v EU ráda, vidí prospěch, říká průzkum

Zahraničí
25. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ