Íránská rada dohlížitelů je připravena nechat přepočítat výsledky pátečních prezidentských voleb. Opoziční kandidát Mír Hosejn Músáví, který podle dosavadních výsledků prohrál s prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem, je napadl a u rady se odvolal.
Francouzský tisk dnes zveřejnil zprávu údajně uniklou z íránského ministerstva vnitra, podle níž Músáví volby ve skutečnosti vyhrál.
Podle listu Libération mu dalo hlas 45 procent ze 42 milionů voličů. Na druhém místě skončil s téměř 31 procenty hlasů další reformátorský kandidát Mahdí Karrúbí, Ahmadínežád prý nezískal ani 14 procent hlasů, takže by se nedostal do druhého kola.
ČTĚTE TAKÉ: Mrtví v ulicích Teheránu. Protesty pokračují
Studie: Útok na jaderná zařízení Íránu nemusí vyjít
Rada dohlížitelů je nejvyšším ústavním orgánem státu a musí volební výsledek potvrdit. Na dnešek si předvolala všechny tři neúspěšné prezidentské kandidáty. Kromě Músávího a Karrúbího tedy také někdejšího velitele revolučních gard Mohsena Rezáího.
Její mluvčí řekl, že rada je připravena nechat ve sporných okrscích hlasy přepočítat. Músávího a Karrúbího spojenci však spíš chtějí, aby byly volby prohlášeny za neplatné a aby bylo vypsáno nové hlasování. Rada je ochotna nechat přepočítat výsledky jen v okrscích, kde se podle stížností podvádělo.
Músáví se na radu obrátil se žádostí, aby výsledky anulovala. Není však optimista a nemyslí si, že rada jeho žádosti vyhoví.
Músávího i Ahmadínežádovi stoupenci se dnes znovu chystají do teheránských ulic. Chtějí demonstrovat na tomtéž místě v krátkém intervalu po sobě.
Músávího stoupenci proti volebnímu výsledku protestují v ulicích od víkendu. Pondělní demonstrace si poprvé vyžádala mrtvé, zahynulo při ní přinejmenším sedm lidí.
Dnes státní televize oznámila, že byli zatčeni hlavní organizátoři nepokojů a že u nich policie údajně našla výbušniny a střelné zbraně. Zpráva se v televizi objevila v nejkratší podobě bez udání počtu zatčených a doby, kdy byli dopadeni.
Podle svědků se protesty netýkají jenom Teheránu, ale také provincií. Lidé jsou prý do noci v ulicích Mašhadu, Isfahánu i Šírázu, což jsou hlavní města provincií Chorásán, Isfahán a Fárs. Většina manifestací je prý poklidná, na mnoha místech jsou lidé zaskočeni nasazením velkého počtu policistů.
Lidé prý do večerních 21 hodin provolávají Bůh je veliký, což připomíná situaci z období před islámskou revolucí v roce 1979.
Ajatolláh Ruholláh Chomejní tehdy vyzýval lidi, aby každý večer vystoupili na střechy svých domů a vyvolávali odtud protesty proti režimu šáha. Toho pak revoluce svrhla a Chomejní se stal vůdcem státu. Tentokrát lidé projíždějí ulicemi měst v autech a s rukou na klaksonech dávají najevo podporu Músávímu.
Mnozí zahraniční novináři tvrdí, že je v Íránu po protestech patrná změna přístupu úřadů. Jako zázrakem prý začaly dobře fungovat mobilní telefony, jejichž služby byly od voleb i při hlasování blokovány. Funguje prý také internet a rada dohlížitelů o volebních výsledcích začala hovořit jako o prozatímních.
K pokračování protestů mírovými prostředky dnes vyzvala jedna z nejvyšších autorit šíitského islámu ajatolláh Hosejn Alí Montázerí, s nímž se původně počítalo jako s Chomejního nástupcem. Vyzval íránskou mládež, aby si nepřestala vynucovat svá práva, ale aby to činila "trpělivě a zdrženlivě".
V prohlášení napsal, že si mocenská špička "vyřizuje účty s intelektuály, aktivisty a mysliteli a že nechává bezdůvodně zatýkat mnohé vůdce islámské revoluce".
Za Músávího nároky se postavil také další velký ajatolláh Asadolláh Bajat Zandžání. Podle něho nastal "čas postavit se egoismu a porušování práv a vynutit si respekt k požadavkům většiny".
Foto: ČTK/AP a Reuters