Írán je odhodlán umístit ve svém zařízení na obohacování uranu v Natanzu v centrálním Íránu 50.000 centrifug na výrobu jaderného paliva. S odvoláním na šéfa íránského jaderného programu Golámrezá Ákázádeho to v úterý uvedla agentura AFP.
"Cílem islámské republiky (Íránu) není jen instalace 3000 odstředivek v továrně na obohacování v Natanzu, vše jsme připravili pro umístění 50.000 centrifug," uvedl Ákázáde, který zastává i post íránského viceprezidenta.
Ákázáde v pondělí spolu s prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem oznámil, že Írán zahajuje průmyslovou výrobu jaderného paliva. Neupřesnil však, jaké množství centrifug už je instalováno. Hlavní íránský vyjednávač v otázce jaderného programu Alí Larídžání se prý nicméně nechal slyšet, že se tento počet pohybuje kolem 3000. Také pohrozil, že pokud bude na jeho zemi vyvíjen nový nátlak, aby svůj nukleární program zastavila, bude muset přehodnotit setrvání ve Smlouvě o nešíření jaderných zbraní.
Podle agenturních informací západní experti v pondělí upozornili, že se 3000 centrifug by byl Írán schopen do jednoho roku vyrobit dostatek materiálu potřebného pro výrobu atomové bomby.
"V tento den oslavujeme vstup jaderného programu do průmyslové etapy," oznámil ještě před prezidentem ředitel íránského jaderného programu Golámrezá Ákázáde na shromáždění v zařízení na obohacování uranu v Natanzu v centrálním Íránu.
Írán odmítá uposlechnout výzev OSN, aby zastavil obohacování uranu - právě tento proces může vyústit ve výrobu jaderné bomby nebo jaderného paliva pro reaktor v elektrárně. Rada bezpečnosti schválila od prosince už dvoje sankce vůči Íránu kvůli tomu, že svůj program dosud nezastavil.
Ostatní země podle Íránu nemusejí mít strach
"Neděláme nic, co by bylo proti Smlouvě o nešíření jaderných zbraní a není žádný důvod zastavit" obohacování, zdůraznil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Muhammad Alí Husajní.
"Jsme připraveni jednat a dosáhnout dohody se západními zeměmi, abychom je zbavili obav z jaderného Íránu, aniž bychom ukončili náš vědecký vývoj," řekl Larídžání. Novinářům oznámil, že už byl zahájen proces obohacování s využitím 3000 centrifug.
"Zahájením průmyslové etapy obohacování uranu byl učiněn další krok pro rozvoj islámského Íránu a roky úsilí teď nesou ovoce," prohlásil šéf jaderného programu Ákázáde.
"Náš lid bude hájit svá práva až do konce. Naše cesta k rozvoji je nezvratná," řekl v této souvislosti prezident Ahmadínežád. "Velký národ, který byl průkopníkem věd v minulých stoletích, nedovolí jistým bohatým brutálním mocnostem, aby stavěly překážky jeho pokroku jen díky vlivu v mezinárodním společenství," zdůraznil. Zopakoval, že Írán je připraven k jednáním. "Írán vítá jakýkoliv návrh a dialog k vyřešení celé záležitosti," tvrdil.
Podle USA a Anglie Írán porušuje rezoluce
Západ se na íránské jaderné ambice, které podle Teheránu mají čistě civilní charakter, dívá s obavami. Bojí se, že Írán pondělním sdělením učinil další krok k výrobě jaderné zbraně. Rada bezpečnosti OSN schválila od prosince už dvoje sankce vůči Teheránu kvůli tomu, že svůj program dosud nezastavil.
"Írán nadále pohrdá mezinárodním společenstvím a dále se sám izoluje rozšířením svého jaderného programu, místo aby obohacování uranu zastavil," zdůraznil v reakci mluvčí americké Rady národní bezpečnosti Gordon Johndroe. "Jsme velmi znepokojeni oznámením Íránu." Rozhodnutí Teheránu omezit spolupráci s MAAE je "nepřípustné", dodal.
Írán se definitivně vydal špatným směrem, prohlásilo německé ministerstvo zahraničí, které nyní zajišťuje předsednictví EU.
Britská vláda zdůraznila, že Írán by se měl podrobit rezolucím RB OSN. "Teherán znovu porušil rezoluce MAAE i OSN. Ví, co by měl dělat, tedy podrobit se rezolucím, které jednoznačně říkají, že musí zastavit svůj program obohacování," připomněl mluvčí britského ministerstva zahraničí.
Mluvčí ministerstva zahraničí USA Sean McCormack poznamenal, že "tato urážka" ospravedlňuje cestu pro sankce RB. "Ukazuje se, že opatření přijatá společně s dalšími členy Rady bezpečnosti jsou dobrá, že jsou legitimní vzhledem k chování Íránu," uvedl.
Závaznost sankcí RB však zřejmě neuznává její stálý člen Rusko, které nezabránilo v příletu generála íránských revolučních gard.
Generál Mohammad Bakr Zolkadr je zároveň náměstkem ministra vnitra pro bezpečnostní záležitosti. Svou šestidenní cestu do Moskvy, kterou zakončil v pondělí, označil za důkaz "neúčinnosti rezoluce". Zolkadr je podle agentury AP na seznamu 15 íránských prominentů, na něž byl uvalen zákaz cestování.
Foto: ČTK