Írán důrazně odmítl, že by se zúčastnil jakýchkoli jaderných jednání, do nichž by se měl zapojit jeho zapřisáhlý nepřítel Izrael. Najevo to dal ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.
"Islámská republika nebude přítomna žádné schůzce, které by se zúčastnil tento okupační režim," citovala šéfa íránské diplomacie státní agentura IRNA. Íránští představitelé Izrael takto obvykle označují kvůli okupaci palestinských území.
Zarífovo prohlášení je podle íránské agentury odpovědí na možnou účast Izraele na rozhovorech Íránu se šesti světovými mocnostmi o nukleárním programu Teheránu. IRNA neupřesnila zdroj informace o možné přítomnosti zástupců židovského státu na těchto rozhovorech.
"Něco takového se nikdy nestane. Rozhodně nebudeme v místnosti, kde budou přítomni zástupci sionistického režimu," zdůraznil prý rozhodně íránský ministr.
Světové mocnosti by se místo tlaku na Írán měly pokusit dosáhnout regionálního odzbrojení, poznamenal Zaríf ve zjevné narážce na odstranění izraelského jaderného arzenálu. Podle všeobecného přesvědčení má Izrael nukleární zbraně, i když to nikdy nepřiznal.
Od islámské revoluce v roce 1979, která vynesla k moci islamistické vůdce, Írán neuznává Izrael a podporuje militantní protiizraelské skupiny, jako jsou palestinský Hamás nebo libanonský Hizballáh. Izrael na druhé straně považuje Írán za největší hrozbu svých národních zájmů. Íránští vůdci v minulosti opakovaně vyzvali k likvidaci židovského státu.
Minulý týden Írán při schůzce se šesti mocnostmi souhlasil se zmrazením části svého jaderného programu výměnou za zmírnění západních sankcí. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale tuto dohodu kritizuje jako chybu.
Západ a Izrael se obávají, že by íránský jaderný program mohl být zneužit k výrobě nukleárních zbraní. Teherán ale tvrdí, že tento program má výhradně mírové cíle, jako je výroba elektrické energie nebo lékařský výzkum.