Írán vypálil varovné výstřely proti kontejnerové lodi, tvrdí USA

Zahraničí
28. 4. 2015 16:29
Íránské ponorky a válečné lodě během armádního cvičení (ilustrační foto).
Íránské ponorky a válečné lodě během armádního cvičení (ilustrační foto).

Námořní jednotky íránské islámské revoluční gardy v úterý obsadily obchodní loď dánské společnosti Maersk, která plula Hormuzským průlivem pod vlajkou Marshallových ostrovů. Uvedla to státní agentura IRNA, podle které je příčinou právní spor. Provozovatel lodi ale uvedl, že o žádném sporu neví. Americké ministerstvo obrany oznámilo, že íránské jednotky před obsazením lodi vypálily varovné výstřely, protože kapitán neuposlechl pokynu, aby vplul blíž k íránským břehům.

Podle původních informací se íránské námořnictvo zmocnilo americké nákladní lodi. To však Spojené státy popřely.

IRNA popsala loď jako "americké obchodní plavidlo pod vlajkou Marshallových ostrovů". Bylo na ní 34 členů posádky, z nichž většina byli Evropané. Podle nejmenovaného zdroje z elitních revolučních gard měl incident civilní, nikoliv politické nebo vojenské pozadí.

Agentura Fars k tomu dříve uvedla, že loď byla zabavena na základě soudního příkazu. Mezi íránskou organizací pro správu přístavů a námořní plavbu a majitelem lodi prý panovaly finanční spory. 

Mluvčí Pentagonu Steve Warren varovnou střelbu označil za "nepřiměřenou". Americké námořnictvo do oblasti vyslalo hlídkovou loď a průzkumné letadlo. Warren také řekl, že americká vláda má "jisté povinnosti" bránit zájmy Marshallových ostrovů. Není si ale jist, jak tyto povinnosti naplňovat v nastalé situaci.

Loď plula úzkým průlivem, který je technicky íránskými teritoriálními vodami. Warren ale řekl, že podle mezinárodní úmluvy jím zahraniční lodě mohou volně proplouvat, pokud jsou na obchodní cestě. Není však jasné, zda se loď neodklonila od stanoveného kurzu a nedostala se do pobřežních vod, na které se již smlouva nevztahuje.

Mluvčí společnosti Rickmers Shipmanagement, která si loď Tigris pronajala od Maersku, v dánské televizi TV2 uvedl, že loď byla na běžné cestě ze Saúdské Arábie do Spojených arabských emirátů.

Írán v minulosti několikrát hrozil, že Hormuzský průliv zablokuje na protest proti zahraničním sankcím, které vyvolal íránský jaderný program.

Touto námořní cestou přitom proplouvají tankery převážející zhruba 30 procent celosvětového objemu ropy, která se přepravuje po moři. Teherán v oblasti Hormuzského průplavu často pořádá vojenská cvičení. Například v únoru příslušníci revolučních gard vnikli na maketu americké lodě nebo nacvičovali sestřelení bezpilotního letadla a rozmístění námořních min.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ