Předražené ořechy
Íránci trpí kvůli embargu. Vyhlásili pistáciový bojkot
04.04.2013 18:45
Pistácie je v Íránu něčím více než jen oblíbenou pochutinou. Jedná se o součást iránské identity. Teď ale zelené oříšky zažívají temné období. Kvůli závratně rostoucím cenám se Íránci rozhodli jejich kupování bojkotovat.
Začátek perského nového roku bývá pro majitele obchodu s oříšky Muhammada Ahmádího dobou, kdy počítá tučné zisky. Při novoročních oslavách totiž Íránci pistácie obvykle skupují ve velkém. Letošek je ale výjimkou. "Počet zákazníků se strašně snížil," říká Ahmádí s pohledem upřeným na plné pytle neprodaných pistácií.
Írán naplno pociťuje důsledky embarga, které na něj bylo uvaleno kvůli jeho jadernému programu - inflace v zemi v současnosti dosahuje třiceti procent. Pro většinu Íránců tak začaly být pistácie příliš drahé. Rozhodli se je proto využít k politickému protestu a na sociální síti domluvili jejich bojkot.
Vláda původně na růst cen reagovala zákazem dovozu pistácií ze zahraničí. Chtěla tím zvýšit domácí nabídku a snížit tak ceny. Pak ale otočila a nakonec začala bojkot sama podporovat. Protože se velká část pistácií neprodá, mohou být vyváženy do ciziny a tím pomoci naplnit íránský rozpočet.
Pistácie jsou totiž po ropě a zemním plynu nejdůležitějším íránským vývozním artiklem a poté, co západ uvalil embargo na import těchto komodit z Íránu, význam oříšků ještě vzrostl. Jen loni na nich Írán vydělal přes 750 milionů dolarů (cca 15 miliard korun).
Írán je největším světovým producentem pistáciových oříšků před druhými Spojenými státy. Ty sice dovoz pistácií z Íránu zakázaly v roce 2010, výrobců v Persii se to ale příliš nedotklo. Většina vývozu směřuje do Evropy, arabského světa a zbytku Asie. "Pistáciový průmysl" zaměstnává stovky tisíc lidí.
Ti tak nyní vyrábějí pro zahraničí a obyčejní Íránci zatím soptí. Ještě loni stál kilogram oříšků 260 tisíc riálů (asi 160 korun), letos už to je 600 tisíc (340 korun). Příčina růstu cen pistácií přitom není úplně jasná. Podle expertů se jedná především o jejich vyšší cenu na světovém trhu a slábnoucí íránský riál.
Není to poprvé, co se Íránci pokusili bojkotovat nákup vybrané potraviny. Před rokem se jiná kampaň pokusila o totéž s kuřaty. Ukázalo se ovšem, že íránská strava se bez nich neobejde.
Pistáciový bojkot je zatím úspěšnější a ukázal, jakou moc mají v Íránu sociální sítě. Prezident Mahmúd Ahmadínežád své spoluobčany navzdory faktu, že k bojkotu využili tyto "imperialistické" produkty, pochválil. Jedná se podle něj o "dobrou práci".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.