V Iráku v boji proti radikálům z organizace Islámský stát (IS) pomáhá Írán a také libanonský Hizballáh. Ze snímků, které se objevily na nezávislých iráckých webových stránkách, je patrné, že íránský generál Kásem Sulejmání byl při operaci, při níž byl minulý týden IS vytlačen z města Džurf as-Sachar.
Toto město, které leží asi 50 kilometrů jižně od Bagdádu, IS ovládal od léta. Státní televize po vítězné bitvě odvysílala záběry, na nichž městem projížděla armádní auta a technika, avšak nezávislé sdělovací prostředky ukázaly také Sulejmáního.
Je známo, že irácké armádě začaly zejména v lokalitách poblíž Bagdádu pomáhat šíitské milice. Nyní se ukazuje, že na frontové linii v boji o Džurf as-Sachar bylo několik desítek členů íránských revolučních gard a také libanonského Hizballáhu, který otevřeně bojuje v Sýrii po boku tamní armády.
Šíitští poradci prý vycvičili na 7000 iráckých vojáků a šíitských milicionářů a spolu s velením irácké armády se podíleli na koordinaci vojenské operace.
Sulejmání prý začal osvobození Džurf as-Sacharu plánovat před třemi měsíci s cílem uvolnit trasy, jimiž tradičně o islámském svátku ášúrá proudí do Karbaly statisíce šíitských poutníků. Svátek začal tento týden.
Sulejmání se podílel také na jiných úspěšných operacích proti IS, ale irácká armáda i vláda jeho působení v Iráku odmítají komentovat.
Hizballáh, který je vyzbrojován Íránem, otevřeně hovoří o nasazení svých lidí v Sýrii, avšak o jejich přítomnosti v Iráku zatím mlčí. V červenci se objevila informace o jednom členovi Hizballáhu zabitém v Iráku, jeho pohřbu v Libanonu se pak zúčastnili nejvyšší členové této šíitské organizace.
Írán i jeho libanonský spojenec se v Iráku ocitají na stejné straně konfliktu v boji proti IS jako USA. Vojenské poradce do Iráku vyslaly i USA, ale ti operují z bezpečných základen, zatímco Sulejmání je na bojové linii a mohl by se podílet na rozhodujících bitvách o klíčová města.
"Je pravda, že Irák potřebuje v současné situaci jakoukoli pomoc, ale měla by být veřejná a náležet k mezinárodnímu úsilí. Zastřená pomoc Íránu ohrožuje usmíření Iráčanů a také svrchovanost této země," řekl sunnitský poslanec Hámid Mutlak.
Šíité si údajně pod záminkou boje proti IS na mnoha místech vyřizují účty se sunnitským obyvatelstvem. Amnesty International v říjnu ohlásila, že šíitští milicionáři unesli a zabili mnoho sunnitských civilistů v odvetě za potíže, jež způsobuje sunnitský IS.
Premiér Hajdar Abádí slíbil, že toto počínání šíitů zastaví a že zmobilizuje sunnitské kmeny k boji proti radikálům. Bude to ale dlouhodobý úkol a prozatím jsou nejlepším spojencem irácké armády proti IS Sulejmánovy oddíly.