Íránka Sakíne Aštíaníová, které hrozil trest smrti za vraždu a nevěru, byla údajně propuštěna na svobodu. Společně s ní úřady propustily i jejího syna a advokáta. Informoval o tom mezinárodní výbor proti kamenování, což je nevládní organizace se sídlem v Berlíně.
Aštíaníová byla v roce 2006 odsouzena za nevěru, kterou islámské právo trestá ukamenováním, a za spoluúčast na vraždě, za což se provinilci v Íránu popravují oběšením. Zatímco druhý rozsudek byl po odvolání změněn na desetiletý trest vězení, první byl druhoinstančním soudem potvrzen. Nakonec se ale její případ dostal až k nejvyššímu soudu.
Případ vzbudil ve světě velký ohlas a ochránci lidských práv poukazovali na krutost íránské justice. Aštíaníové je 43 let a má dvě děti.
"Dostali jsme informaci z Íránu, že jsou na svobodě," sdělila mluvčí nevládní organizace a íránská aktivistka Mína Ahadíová. Dodala, že ještě čeká na potvrzení informace z jiného zdroje. Tím má být vysílání íránské televize.
Jako první z politiků na informaci reagoval italský ministr zahraničí Franco Frattini, podle kterého jde o "hezký den pro lidská práva".
Před více než dvěma týdny šéf íránského výboru pro lidská práva Mohammad Džavád Larídžání řekl, že žena patrně trestu unikne.
Syn a právník Aštíaníové byli zatčeni, když se s nimi pokoušeli pořídit rozhovor dva němečtí novináři. Ti jsou zadržováni ve vazbě dál a hrozí jim obvinění ze špionáže. Oba vstoupili do Íránu s turistickými vízy, ačkoli jako novináři měli mít speciální doklady vydávané novinářům. Německé úřady Írán už několikrát požádaly o propuštění obou Němců.
V Íránu se připravuje soud se třemi Američany zadrženými loni na irácko-íránské hranici. Také oni jsou obviněni ze špionáže. V trojici byli dva muži a jedna žena, kterou íránské úřady v září kvůli zdravotním problémům nechaly odjet do USA.