Íránská vojska vítězí nad Západem. V počítačových hrách

Zahraničí
1. 7. 2012 18:34
Írán vítězí nad Západem a ukazuje světu, že je ochráncem míru.
Írán vítězí nad Západem a ukazuje světu, že je ochráncem míru.

Zaútočit na Tel Aviv, osvobodit vězněné íránské vězně... Íránci svádějí svůj boj se Západem a židovským státem také v počítačovém světě. Reagují tak na podobné hry vytvářené západními firmami, v nichž se naopak bombardují, střílejí a jinak deptají Íránci. Za některými hrami však stojí vláda a armáda v Teheránu.

Situace je choulostivá a napjatá. Nejnovější jednání o jaderné problematice Íránu v Moskvě ztroskotala. Od 1. července se ropným embargem znovu zostří sankce vůči Teheránu. Konflikt mezi Íránem a Západem se dále vyostřuje. Na zbraně však zatím nedošlo - a snad ani nedojde.

Íránští vojáci patří ke špičce. Alespoň na obrazovkách počítačů.V reálném světě se situaci snaží vyřešit diplomaté. Ne tak ve světě virtuálním. Tam už se delší čas střílí ostrými, do bitev startují letadla, vyrážejí tanky a speciální komanda.

Na Západě nabízejí výrobci "Shootery", která propagují obraz politického nepřítele. Blockbuster "Battlefield 3" například nabízí válku Spojených států s Íránem v blízké budoucnosti.

V íránské hře "Special Operation 85: Hostage Rescue" naopak osvobozuje íránský agent manželský pár atomových vědců z izraelského vězení. Oko za oko, zub za zub. Alespoň na obrazovce computeru.

Nový vrchol počítačových válek má v Íránu znamenat hra "Attack on Tel Aviv", která se má právě dnes objevit na trhu.

Politicky je tato hra dobře naplánovaná. Oficiální zahájení prodeje je v den, kdy proti Íránu začíná platit ropné embargo. Hru připravila íránská nadace pro computerové hry (IRCG). Tato organizace se označuje za nezávislou na státu. Jejím cílem je stát se jakousi střechovou institucí pro íránský herní průmysl.

Ke konkrétnímu obsahu hry IRCG nechtěla předem nic prozradit. Na internetu už se ale objevila 42 vteřin dlouhá ukázka. Šéf IRCG řekl íránské tiskové agentuře FARS, že hra o osvobození vědců ze spárů Izraelců a Američanů je odpovědí na "Battlefield 3", v níž bojují američtí vojáci v ulicích Teheránu.

"Attack on Tel Aviv" je zjevně součástí státem podporované kampaně zaměřené na mládež. Pokyn k vytvoření hry prý přišel až z nejvyšších míst, z úřadu íránského vůdce ajatolláha Alího Chameneího.

Příslušník íránských Revolučních gard při manévrech.V těchto dnech se v Teheránu koná mezinárodní veletrh her. Pozornost na něm vzbudilo i oznámení o počítačové hře, jež má za téma fatvu vůči britskému spisovateli indicko-muslimského původu Salmanu Rushdiemu. Fatvu s pohrůžkou trestu smrti na něj uvalil roku 1989 ajatolláh Rúholláh Chomejní.

Hru vyvinulo Islámské sdružení studentů, které je podporováno vládou. Bližší informace o hře zatím nejsou k dispozici.

Želízka v ideologickém computerovém ohni má také íránská armáda. Z její dílny pochází třeba Ego-Shooter s názvem "Bitva v Adenském zálivu". Hráč v ní přebírá roli íránské jednotky, která bojuje proti pirátům. Íránské ozbrojené síly se tak prezentují jako ochránce globální bezpečnosti.

Výroba zmíněných počítačových her má souběžně za úkol získávat mladou generaci pro islámskou republiku. Írán se považuje podle slov některých jeho představitelů za centrum vývoje a výroby počítačových her v islámském světě.  

 

 

Autor: - pp -Foto: repro Youtube, fars

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ