Íránský prezident v Afghánistánu agitoval proti USA

Zahraničí
14. 8. 2007 17:01
Hamíd Karzáí (vpravo) s Mahmúdem Ahmadínežádem (vlevo)
Hamíd Karzáí (vpravo) s Mahmúdem Ahmadínežádem (vlevo)

Hamíd Karzáí (vpravo) s Mahmúdem Ahmadínežádem (vlevo)Afghánský prezident Hamíd Karzáí po dnešním setkání s íránským protějškem Mahmúdem Ahmadínežádem nabídl, že by se se jeho země mohla pokusit sblížit Írán a USA, jejichž vzájemné vztahy jsou mimořádně napjaté.

Ahmadínežád ale zdůraznil nutnost spojenectví proti „americké dominanci v Afghánistánu“ a rozhodně popřel americká nařčení, že dodává zbraně Talibanu.

Ahmadínežád přicestoval do Afghánistánu poprvé od svého nástupu do úřadu v roce 2005 a je první hlavou perského státu od do šáhových, který se v kábulském údolí objevil.

Během setkání s Karzáím rozhodně popřel obvinění Spojených států, podle nichž vláda íránského šíitského státu dodává zbraně radikálnímu sunnitskému hnutí Taliban v Afghánistánu.

Zdůraznil, že jeho země podporuje "ze všech sil" afghánskou vládu a politický proces v Afghánistánu. Nestabilní bezpečnostní situace v této zemi se prý dotýká i Íránu.
"Je pro nás lepší, když bude v Afghánistánu nastolena bezpečnost a stabilita. Nejlepším přítelem Íránu je země, která je mocná, rozvinutá a bezpečná," prohlásil Ahmadínežád.

Oba státníci podepsali před začátkem tiskové konference rámcovou dohodu o spolupráci. Jejich ministři pak podepsali konkrétní dohody v oblasti veterinární péče, nerostného bohatství a boje proti pašování drog (heroinu ilegálně vyrobeného v Afghánistánu a pašovaného přes Írán).

Před odletem z Teheránu Ahmadínežád zdůraznil, že "Írán a Afghánistán nejsou jen sousedé, nýbrž i bratrské země, které spojuje společná historie, společné zájmy a potřeby". Proto musejí podle íránského prezidenta navázat spolupráci, aby tak zabránily "další dominanci USA" v Afghánistánu.

USA v minulých týdnech kritizovala Teherán za jeho údajnou podporu afghánskému ultrakonzervativnímu sunnitskému Taliban. Americké zpravodajské služby se obávají, že šíitský Írán by mohl překonat své náboženské předsudky proti talibům, kteří jsou sunnité a vznikli z vůle Pákistánu, aby tak oslabil svého největšího nepřítele, kterým jsou v současnosti Spojené státy.

Vztahy Karzáího k Teheránu jsou v podstatě bezkonfliktní. Ajatolláhové musejí konstatovat, že situace Hazarů, středoafghánské šíitské menšiny, je nejlepší v posledních desetiletích. Zároveň jsou v koutku duše spokojenio s tím, že je Spojené státy ve dvou ranách po sobě zbavili úhlavního nepřítele na západu (Saddáma Husajna) a na východu (Taliban).

Ještě dnes bude íránský prezident z Kábulu pokračovat v cestě do Turkmenistánu a dále do Kyrgyzstánu, obou postsovětských umírněně sunnitských zemí.

Na snímku Hamíd Karzáí (vpravo) na dnešní schůzce s Mahmúdem Ahmadínežádem.

Foto: AP

Autor: - ms -

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ