Íránští atentátníci byli údajně napojeni na Západ

Zahraničí
16. 2. 2007 19:27
Kostra ohořelého autobusu po explozi v Záhedán v jihovýchodním Íránu.
Kostra ohořelého autobusu po explozi v Záhedán v jihovýchodním Íránu.

Kostra ohořelého autobusu po explozi v Záhedán v jihovýchodním Íránu.Íránská policie zatkla kolem pětašedesáti osob podezřelých z podílu na středečním pumovém útoku proti příslušníkům revolučních gard v Záhedánu na jihovýchodě země, při němž bylo zabito kolem osmnácti členů těchto elitních jednotek. Podle tvrzení provinčního policejního šéfa měli zatčení jasné vazby na americké a britské zpravodajské služby. Oznámila to v pátek íránská studentská agentura ISNA.

Ozbrojenci v automobilu napěchovaném výbušninou zablokovali ve středu ráno na předměstí Záhedánu cestu autobusu, který vezl zaměstnance revolučních gard do práce. Údajně čtyřčlenná skupina z místa ujela na připravených motocyklech, následný výbuch pak zabil až osmnáct gardistů a přes třicet jich zranil.

K útoku se přihlásila sunnitská militantní skupina Džandolláh (Boží bojovníci), o níž íránské úřady tvrdí, že je napojena na teroristickou síť Al-Káida. Skupina byla již v minulosti obviněna z únosů a zabíjení v regionu.

Atentátníci byli prý napojeni na západní zpravodajské služby

Krátce po atentátu bylo zatčeno prvních pět lidí, kteří byli podle úřadu guvernéra Záhedánu do útoku zapleteni. V případě velké skupiny nových zatčených vyšetřování "jasně ukázalo jejich napojení na americké a britské zpravodajské organizace a rovněž na skupiny stojící v opozici proti islámské republice", řekl policejní velitel Muhammad Ghafarí.

Agentura IRNA v pátek s odvoláním na nejmenovaného činitele napsala, že osoby odpovědné za útok proti revolučním gardistům byly vyškoleny Spojenými státy k vytváření etnického rozkolu v Íránu. Podle zprávy agentury Fars byly "trhaviny použité teroristy v Záhedánu americké výroby".

Záhedán, ležící nedaleko hranice s Pákistánem a Afghánistánem, je správním střediskem provincie Sístán a Balúčestán, která připomíná vzhledem k četným pevnostem, zákopům a dělostřeleckým stanovištím válečnou zónu. Vyznavači sunnitské větve islámu, kteří tvoří významnou menšinu v této provincii, si stěžují, že trpí v převážně šíitském Íránu diskriminací.

Foto:

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
13. 5. 2025

Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ