Duchovní přečetl verdikt a na místo dorazilo nákladní auto, které do obecní zahrady vysypalo velkou hromadu kamenů. Islamističtí bojovníci, kteří obsadili syrské město Rakka, následně přivedli ženu oblečenou v černém a postavili ji do malé díry v zemi. Když se kolem shromáždili lidé, ozbrojenci jim řekli, aby provedli rozsudek: ukamenovali ženu k smrti za údajné cizoložství. Nikdo se ale k činu neodhodlal, tak islamisté zasypali Faddá Ahmadovou kameny sami.
"I když ji zasáhly kameny, nekřičela ani se nepohnula," řekl jeden ze syrských opozičních aktivistů, který byl svědkem popravy. Žena byla popravena nedaleko fotbalového stadionu ve městě Rakka, které se stalo hlavní baštou islamistů z hnutí Islámský stát.
Byla ukamenována 18. července. Šlo o druhý podobný verdikt ve stejné oblasti za čtyřiadvacet hodin. O den dříve byla stejným způsobem v nedalekém městě usmrcena 26letá Šamsí Abdulláhová. Obě dvě ženy byly obviněny, že měly sexuální styk mimo manželství.
Jde o první zabití tohoto druhu v severní Sýrii, kde džihádisté z hnutí Islámský stát dobyli velké části území. Místní obyvatele tam nutí, aby se řídili přísným výkladem islámského práva, které oni sami vyznávají. Mezi tresty tak patří například popravy či usekávání rukou zlodějům.
Nedávno připoutali čtrnáctiletého chlapce ke konstrukci podobné kříži a nechali ho několik hodin na přímém slunci jen kvůli tomu, že se nepostil během postního měsíce ramadánu.
Informace o ukamenování žen nebyly v červenci publikovány, nicméně se dostaly na veřejnost o něco později poté, co se objevily fotografie, které tento čin dokumentovaly.
Na snímcích zveřejněných na jednom z twitterových účtů byly vidět desítky shromážděných lidí na náměstí i muži s plnovousem vyzbrojení automatickými puškami, jak drží v ruce kameny. "Vdaná žena je ukamenována za přítomnosti věřících," objevilo se v popisce na účtu, kteří již byl na komunitní síti Twitter zrušen.
Podle syrského opozičního aktivisty abú Ibrahíma Rakkávího jsou místní lidé činy islamistů, z nichž navíc většina pochází ze zahraničí, zděšeni. "Lidé byli v šoku a nedokázali pochopit, co se děje. Pobouřilo je, že takováto nařízení vydávají Saúdové či Tunisané," popsal aktivista v rozhovoru přes Skype.
Faddá Ahmadová byla podle něj ukamenována již za tmy, kolem jedenácté hodiny večer místního času. Žena prý vypadala, že je v bezvědomí. Později se dozvěděl, že ji předtím vzali do nemocnice, kde jí podali anestetika. Krev na jejím těle prý neviděl, protože byla celá oblečená v černém. Nekřičela, netřásla se, jen tiše zemřela. "Poté naložili její mrtvé tělo do auta a odjeli," uvedl syrský aktivista.
Při druhém ukamenování v nedalekém městě se místní lidé rovněž odmítli na smrti ženy podílet, tak ji opět zabili ozbrojenci z Islámského státu, popsali svědci. Americké velvyslanectví v Sýrii na svém twitterovém účtu "barbarské ukamenování" ženy odsoudilo.
Organizace Human Rights Watch (HRW) uvedla, že zatím nemůže informace o kamenování žen nezávisle potvrdit. "Jestliže se to potvrdí, jde o velmi znepokojující trend," uvedla Lamá Fakíhová z HRW.
Podobné činy vyvolaly znepokojení u jiných tradičních opozičních skupin bojujících již od roku 2011 proti režimu prezidenta Bašára Asada. "Takové chování nemá nic společného s povahou a mentalitou syrské společnosti," prohlásil jeden ze členů Západem podporované Syrské národní koalice. Jak dodal, informace o kamenování zatím nemají potvrzené, nicméně nevyloučil to. "Očekáváme, že Islámský stát bude podobné věci provádět," dodal.
Jak uvedla Syrská národní koalice, odmítnout poskytnutí pomoci umírněným povstaleckým skupinám znamená podle nich přímou podporu právě extremistickým frakcím, jako je Islámský stát.