Radikálové z hnutí Islámský stát (původně Islámský stát v Iráku a Levantě, ISIL) údajně propustili 32 tureckých řidičů kamionů, které zajali 9. června na severu Iráku. Podle tureckého ministra zahraničí Ahmeta Davutoglua se muži už nacházejí na konzulátu v kurdském Irbílu a do Ankary údajně dorazí leteckým speciálem ještě večer.
Bojovníci z ISIL zajali 11. června rovněž i 49 pracovníků tureckého konzulátu v iráckém Mosulu, mezi kterými byli příslušníci vojenských speciálních jednotek, ale i diplomaté a děti. Jaký je jejich osud, agentury neuvádějí.
Zajetí tureckých občanů v Iráku vyvolalo kritiku vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Veřejnost žádala vysvětlení, proč kabinet nebezpečí neodhadl dříve a obyvatele včas nevaroval a neevakuoval.
Islamisté mezitím získali kontrolu nad největším ropným polem v Sýrii, které se nachází nedaleko hranic s Irákem. Ropné pole Al-Umar ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur dosud kontrolovala další povstalecká skupina, a to fronta an-Nusra napojená na teroristickou síť al-Kajida. Bojovníkům z Islámského státu ho ale prý přenechala bez jediného výstřelu.
Pole změnilo během posledních několika let majitele několikrát. Povstalecké skupiny bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada ho získaly v bojích s vládními jednotkami loni v listopadu.
Do roku 2011 Sýrie těžila v oblastech na severovýchodě asi 400 tisíc barelů ropy denně. Využívala ji hlavně k domácí spotřebě. Ztráta ropného pile Al-Umar pro vládu znamená velkou finanční zátěž, protože tak země musí veškeré ropné produkty dovážet.