Teror v Iráku
Islamisté se blíží k Bagdádu, ovládli Saddámovo rodiště Tikrít
11.06.2014 16:20 Aktualizováno 11.06. 17:24
Islámští radikálové ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) se ve středu na 150 kilometrů přiblížili k Bagdádu, když ovládli město Tikrít. Již v úterý dostali pod kontrolu severoiráckou provincii Ninive, dobyli její středisko Mosul a nyní svádějí boje o Bajdží, kde je největší ropná rafinerie země. Před islamisty prchají desetitisíce Iráčanů, jen z Mosulu uteklo na půl milionu lidí. Očekává se, že vláda k vytlačení ISIL využije veškeré prostředky včetně kurdských milicí. Vládě přislíbil pomoc i vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr, který má vazby na Írán.
"Musíme zareagovat brzy. Nemůžeme tam ty lidi nechat dlouho, aby se tam zabydleli," prohlásil ve středu irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí na adresu ISIL, který chce v oblasti ustavit islámský chalífát.
Podporu vládním jednotkám již přislíbil Sadr, jehož milice v minulosti vedly úspěšný boj proti americkým vojákům. Ti vpadli do země v roce 2003 a svrhli režim diktátora Saddáma Husajna. Nyní Muktada Sadr vyzval své stoupence, aby znovu vytvořili bojové brigády "na obranu náboženských míst".
Irácká vláda podle očekávání zřejmě nasadí nejen své bezpečnostní sbory a letectvo, ale i šíitské dobrovolníky z Íránu i kurdské milice. Využije zřejmě logistickou pomoc Spojených států a americké rozvědky.
Americké ministerstvo zahraničí již dalo na vědomí, že je připraveno poskytnou irácké vládě všechnu potřebnou pomoc, aby bezpečnostní krizi zvládla.
Ozbrojenci z Ninive pronikají do sousední provincie Saláhaddín, jejíž středisko Tikrít již ovládli, a také do provincie Kirkúk. Zde zabili nejméně 15 příslušníků vládních sil. V Mosulu zase obsadili turecký konzulát a zajali 80 Turků včetně konzula, tří dětí a příslušníků tureckých speciálních jednotek.
Turecko radikály varovalo, že pokud se jeho občanům něco stane, budou čelit tvrdé odplatě. Ankara kvůli incidentu požádala o mimořádnou schůzku velvyslanců při NATO. Jednání v Bruselu mělo podle diplomatů neformální ráz, nešlo prý o konzultaci na základě článku čtyři Severoatlantické smlouvy, který umožňuje svolat schůzi v případě ohrožení územní celistvosti členského státu.
Násilnosti se ve středu nevyhnuly ani Bagdádu, kde sebevražedný atentátník v šíitské čtvrti zabil nejméně 21 lidí. Celkem při atentátech zahynulo téměř 40 lidí. Náboženských a vnitropolitických rozepří využívá právě sunnitský ISIL. Ten je aktivní také v sousední Sýrii, kde ho opoziční Syrská svobodná armáda označuje za teroristickou skupinu. Syrská svobodná armáda již požádala západní a arabské spojence o pomoc proti ISIL, se kterou bojuje v syrské provincii Dajr az-Zaur.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.