Islámský stát nakupuje s pomocí nastrčených firem zbraně ve východoevropských zemích. Při debatě na schůzi Rady bezpečnosti to prohlásil stálý ruský představitel v OSN Vitalij Čurkin. Žádnou konkrétní východoevropskou zemi nejmenoval.
Anketa:
Jste ochotni se kvůli boji proti terorismu smířit s myšlenkou, že bude stát kontrolovat vaše telefonické hovory a elektronickou komunikaci, případně že se posílí moc a vliv ozbrojených složek? Tedy že se sníží míra vašich osobních svobod?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Dočasně ano. 33%
Islámský stát podle Čurkina utrácí za zbraně a munici měsíčně přes třicet milionů dolarů (750 milionů korun). Peníze získává většinou nelegálním prodejem ropy ukradené v syrských a iráckých nalezištích.
Nákup zbraní se provádí mimo jiné i prostřednictvím "nastrčených firem v řadě zemí východní Evropy", řekl ruský delegát.
Od září byla podle Čurkina pod záminkou "posílení syrské opozice" do oblastí kontrolovaných Islámským státem dopravena munice pro granátomety Grad, ruční protitankové střely, náboje do samohybných houfnic a ruční střelné zbraně.
"Stojí za pozornost, že většina těchto dodávek jsou sovětské modely vyráběné v podnicích ve východní Evropě na základě prošlých sovětských licencí," řekl Čurkin.