Islámský stát vyzval příznivce ke spáchání útoků v Německu

Zahraničí
31. 3. 2016 17:48
Budova kancléřství v centru Berlína v plamenech.
Budova kancléřství v centru Berlína v plamenech.

Radikální organizace Islámský stát na internetu zveřejnila obrázky, na nichž vyzývá své příznivce v Německu, aby spáchali teroristické útoky podobné těm z Bruselu. S odvoláním na zpravodajskou skupinu SITE zaměřenou na terorismus o tom informovala německá média. Za hlavní terče označili radikálové úřad kancléřky Angely Merkelové a mezinárodní letiště mezi Kolínem nad Rýnem a Bonnem. Úřady původ sdělení z internetu prověřují.

"To, co zvládli tvoji bratři v Belgii, zvládneš taky," stojí na jedné z grafik, která znázorňuje letiště na západě Německa. Další ukazuje budovu kancléřství v centru Berlína v plamenech. "Německo je bojiště," zní doprovodný nápis. Další fotomontáž znázorňuje německou stíhačku se zkrvavenými tvářemi ženy a několika dětí na pozadí. "Chceš dál truchlit nebo budeš konečně jednat?" stojí na obrázku.

Podle SITE se na twitteru objevilo pět podobných fotomontáží, které nesou logo agentury Furat Media napojené na radikály z IS.

Spolkový kriminální úřad (BKA) zatím grafiky prověřuje. "Je jasné, že Německo je v hledáčku mezinárodního terorismu a atentáty jsou možné," uvedla mluvčí úřadu. Na aktuálním stupni ohrožení ale nové obrázky prý nic nemění.

Šéf BKA Holger Münch po atentátech v Bruselu, které si vyžádaly životy 32 lidí, upozornil na to, že IS se bude vzhledem k porážkám v Sýrii a Iráku snažit vylepšit svůj obraz "spektakulárními" atentáty v Evropě.

Německo se připojilo ke koalici bojující proti IS na Blízkém východě po teroristických útocích z 13. listopadu v Paříži, při nichž zahynulo 130 lidí.

Autor: ČTK Foto: , Twitter

Další čtení

Lukašenko oznámil, že v Bělorusku byl umístěn ruský raketový systém Orešnik

Zahraničí
18. 12. 2025

Polský ústavní soud není nezávislý ani nestranný, uvedl Soudní dvůr EU

Zahraničí
18. 12. 2025
ilustrační foto

Zelenskyj: Zabavit ruské peníze je stejné jako je zabavovat drogovým kartelům

Zahraničí
18. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV