Mezi muslimským obyvatelstvem žijícím v zemích od Blízkého východu až po jižní Asii narůstají obavy z islámského extremismu. Vyplývá to z průzkumu, který provedl ústav Pew Research Center. Obavy souvisejí zejména se stále pokračující válkou v Sýrii a s nárůstem aktivit radikálů v Nigérii.
Skupiny jako je teroristická síť al-Kajda, libanonský Hizballáh, islamisté z Boko Haram působící v Nigérii, ale i palestinské radikální hnutí Hamas, které nyní ovládá Pásmo Gazy, zároveň mezi lidmi ztrácejí podporu, ukázal průzkum. Institut ho prováděl od 10. dubna do 25. května (tedy ještě před současnou ofenzivou militantů z Islámského státu v Iráku) ve 14 státech a dotazoval se více než 14 200 respondentů.
V Libanonu, který sousedí se Sýrii, uvedlo 92 procent dotazovaných ze sunnitských, šíitských i křesťanských komunit, že se obává islámského extremismu. Větší počet lidí než před rokem má z militantů strach i v Jordánsku a Turecku, které rovněž hraničí se Sýrii a na své území přijaly velké množství syrských uprchlíků.
"V Asii mají z islámského extremismu obavy velké většiny dotazovaných v Bangladéši (69 procent), Pákistánu (66 procent) a Malajsii (63 procent)," stojí ve zprávě Pew Research Center. Například ale v Indonésii, kde žije nejvíce muslimů na světě, místní tyto obavy tolik nesdílejí. Strach z radikálů vyjádřilo jen 40 procent respondentů.
V Nigérii se 79 procent obyvatel vyslovilo proti aktivitám islamistických milic Boko Haram, které stojí za mnohými krvavými útoky z poslední doby a rovněž za únosem více než 200 školaček. Militantní hnutí Taliban odsoudilo 59 procent Pákistánců.
Proti činnosti palestinského hnutí Hamas se postavilo 53 procent palestinských respondentů, v Pásmu Gazy jich bylo dokonce 63 procent, uvedl rovněž průzkum.