Klid v Gaze
Izrael a Hamas po osmi dnech uzavřely příměří
21.11.2012 18:55 Aktualizováno 21.11. 21:51
Izrael a radikální palestinské hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy, se ve středu dohodly na příměří, které začalo platit od 20 hodin SEČ. Jednání zprostředkovala egyptská diplomacie, jejíž šéf Muhammad Kámil o dohodě informoval v Káhiře na společné tiskové konferenci s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou.
Dohoda předpokládá okamžité zastavení bojových akcí a do 24 hodin zahájení rozhovorů o zmírnění izolace palestinské enklávy v Gaze. Usnadnit se má pohyb osob a zboží mezi Gazou a palestinským územím na západním břehu Jordánu, které od sebe odděluje izraelský stát. Neznamená to ale uvolnění blokády pásma Gazy, jíž chce židovský stát především zabraňovat dodávkám zbraní Hamasu. V tom má Izrael podporu amerického prezidenta Baracka Obamy.
Zatímco Egypt zprostředkovával komunikaci s jinak diplomaticky ostrakizovaným Hamasem, Izrael se podvoloval tlaku USA. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po oznámení dohody varoval, že židovský stát přistoupí k tvrdším bojovým akcím, pokud příměří bude porušeno. Zároveň přiznal, že je připraven dát příměří šanci na základě Obamova doporučení.Obama mu na oplátku potvrdil, že se USA budou dál podílet na zajišťování bezpečnosti Izraele a na pokračování finanční pomoci při budování systému protiraketové obrany. Ten byl proti palestinským střelám v posledních dnech již víceméně úspěšně využit.
Obama i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ocenili zprostředkovatelskou misi Egypta a jeho rozhodující příspěvek k úspěšnému završení vyjednávání.
Rekapitulace ztrát
Konflikt, který od minulé středy zahrnoval ostřelování izraelského území raketami odpalovanými z pásma Gazy a izraelské letecké útoky proti cílům v pásmu, si vyžádal přes 150 mrtvých mezi Palestinci a pět obětí mezi Izraelci.
Palestinské střely dopadaly na Izrael ještě krátce před příměřím a v noci na dnešek izraelské letectvo neustávalo v bombardování pásma Gazy. Terčem teroristického útoku se po roční pauze dnes stal Tel Aviv, kde bylo při výbuchu nálože v autobusu zraněno nejméně 21 osob. Atentát, ke kterému se přihlásila ozbrojená složka umírněného palestinského hnutí Fatah prezidenta Mahmúda Abbáse a minimálně ještě jedna palestinská organizace, odsoudili západní politici včetně českého premiéra Petra Nečase i generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. V Gaze však zazněla oslavná střelba.
Ekonomická stránka konfliktu
Podle izraelských sdělovacích prostředků k ochotě židovského státu dohodnout se na příměří přispěly rostoucí náklady na konflikt, u kterého hrozilo rozšíření o pozemní invazi izraelské armády do Gazy. Izraelskou státní pokladnu osmidenní konfrontace přišla podle odhadů na tři miliardy šekelů (zhruba 15 miliard korun), a to bez započtení škod ve výrobě, obchodu i v turistice. Izraelskou vládu nejnovější měření sil s Hamasem zastihlo dva měsíce před předčasnými parlamentními volbami - ty se v Izraeli budou konat 22. ledna a jedním z hlavních důvodů jsou neshody politických sil při přípravě rozpočtu pro příští rok.
Bude dohoda dodržena?
Během první hodiny po vyhlášení příměří vypálili palestinští ozbrojenci z pásma Gazy 12 raket na izraelské území. S odvoláním na izraelské policejní zdroje to napsala agentura Reuters. Rakety nezpůsobily škody a nikoho nezranily.
Mluvčí izraelské policie Micky Rosenfeld prohlásil, že za hodinu platnosti příměří dopadlo na izraelské území 12 raket vystřelených z Gazy. Žádná z nich nezasáhla obydlenou oblast. "Nezměnili jsme stupeň pohotovosti a zůstáváme bdělí," řekl k útokům Rosenfeld.
V pásmu Gazy se po vyhlášení příměří ozvala jedna exploze. Výbuch si nevyžádal oběti a podle Reuters není ani jasné, co ho způsobilo.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.