Izrael má barvu, která <span>ztíží sledování letadel radary</span>

Zahraničí
19. 7. 2010 20:39
Izraelský letoun F-16, který je zachytitelný radarem.
Izraelský letoun F-16, který je zachytitelný radarem.

Izraelský letoun F-16, který je zachytitelný radarem.Takzvaná "stealth“ technologie, která ztěžuje sledování letadel radary je drahá a omezuje konstruktéry, které musejí podřídit tvary stroje, aby co nejméně odrážel radarové paprsky. Izraelská firma Nanoflight přišla s mnohem levnějším řešením – barvou, která obsahuje nanočástice.

Barva byla minulý týden vyzkoušena na raketě s cvičnou hlavicí a ukázalo se, že skutečně funguje – raketa byla hůře viditelná radary. Nátěr ""neskryje“ těleso úplně, ale ztíží identifikaci – letící předmět může vypadat jinak, než ve skutečnosti, či se může "rozdělit“ a podobně.

Jedná se o mnohem finančně efektivnější opatření, než stávající přístupy, které jenom Spojené státy od 80. let minulého století vyšly na desítky miliard dolarů. Opatření funguje jednoduše. Radar vysílá elektromagnetické vlny, které se odrážejí od objektu a jsou zpětně zachyceny. Letoun se díky tomu objeví na obrazovce a podle určitých charakteristik je možné jej pozitivně identifikovat.

Nátěr z nanočástic tyto vlny zčásti pohltí a odráží je jako tepelné záření. Díky tomu je materiál mnohem hůře identifikovatelný. "Jsme teprve na počátku, ale každý den objevujeme něco nového,“ citoval internetový časopis Ynetnews.com Eliho Šaldaga, bývalého příslušníka izraelského letectva, který pracuje v laboratořích Nanoflight.

Americký F-117 je těžko zachytitelný radarem i díky svému tvaru.Podle něj byla v současnosti dokončena vývojová fáze projektu a nyní nastupuje druhá, což je průmyslová výroba. Podle Šaldaga má barva vlastnosti, které umožní, aby byla používána v mnohem širším měřítku. V laboratořích se například pracuje na tom, aby byla využitelná i pro infračervené spektrum, takže by vojáci, jejichž výstroj by byla pokryta barvou, nebyli zjistitelní přístroji pro noční vidění.

A konečně, objev může mít využití i v civilní oblasti. "Podobně jako tento materiál umí ztížit detekování objektu radarem, může bránit i tomu, aby záření z různých zdrojů pronikalo například do škol a dalších zařízení,“ tvrdí generální ředitel firmy Nanoflight Ricardo Burstein. "V budoucnosti jím mohou být i natřeny chodníky a silnice, čímž by se snížilo znečištění vzduchu.“

Foto: Wikimedia Commons, Letectvo USA

Autor: arf

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ