Konflikt na spadnutí
Izrael mobilizuje 30 tisíc záložníků a míří k pásmu Gazy
15.11.2012 21:04
Ozbrojený konflikt Izraele s radikály z palestinského pásma Gazy se prudce vyhrotil. Do oblasti Tel Avivu dopadly dvě rakety odpálené z pásma, ale ani jedna město nezasáhla a útoky se obešly beze ztrát. Izraelská armáda vzápětí schválila mobilizaci až 30 tisíc záložníků a její jednotky se podle nejnovějších informací přemísťují k hranici pásma. Hnutí Hamas odmítlo "jakoukoliv diskusi o příměří s Izraelem v daném stadiu". Od středeční eskalace vzájemných ozbrojených úderů bylo zabito 15 obyvatel pásma a na 150 bylo zraněno. Na izraelské straně přišli o život tři lidé a 16 bylo zraněno.
Tel Aviv dnes večer zažil letecký poplach poprvé od roku 1991, kdy město zasáhly irácké rakety během války v Zálivu. První raketa dopadla do pole na jižním okraji města. K jejímu odpálení se přihlásila ozbrojená složka palestinského hnutí Hamas, jejíž velitel Ahmad Džabarí byl ve středu zabit při cíleném izraelském náletu v pásmu. Druhá raketa dopadla do moře. Radikální palestinské hnutí Islámský džihád v prohlášení oznámilo, že "vypálilo na Tel Aviv raketu Fadžr 5" íránské výroby, která má dolet 75 kilometrů.
Izraelský ministr obrany Ehud Barak krátce nato schválil mobilizaci až 30 tisíc záložníků, k níž dala už ve středu předběžný souhlas vláda. Raketové útoky z pásma Gazy označil za "eskalaci, za kterou bude muset druhá strana zaplatit".
Ve čtvrtek ráno dopadla raketa odpálená palestinskými radikály na obytný dům v izraelském Kirjat Malachi, které leží na hranici pásma Gazy. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal dva zraněné.
Další rakety Palestinci vystřelili na Ašdod, Aškelon, Javne, Beerševu a Kirjat Gat. Izraelská armáda odhaduje, že Hamas má k dispozici 10 tisíc raket a minometných střel. Mají různý dolet, takže v jejich dosahu je téměř milion obyvatel měst obklopujících pásmo Gazy.
Izrael už dva dny provádí odvetné letecké a dělostřelecké operace proti pásmu Gazy, odkud radikálové minulý týden obnovili raketovou palbu. Ozbrojená složka Hamasu po likvidaci Džabarího pohrozila tvrdou odplatou a stejně tak Izrael oznámil, že je to pouze začátek masivní protiakce, která může skončit až pozemní ofenzivou do pásma. V podobné situaci na přelomu let 2008 a 2009 za měsíc bojů zahynulo na 1300 Palestinců.
Džabarího pohřbu v Gaze se dnes zúčastnilo několik tisíc lidí. Bylo mezi nimi i několik desítek ozbrojenců Hamasu, ale nikdo z vedení organizace.
Palestinský předák Mahmúd Abbás kvůli situaci v Gaze předčasně ukončil cestu po Evropě a vrací se do Ramalláhu. Telefonicky se už obrátil na USA, na egyptského prezidenta Muhammada Mursího i na generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna a požádal je, aby izraelské útoky pomohli ukončit. Politický vůdce Hamasu Chálid Mišal vraždu Džabarího odsoudil a slíbil další akce odporu proti Izraeli.
Mursí v televizním projevu prohlásil, že považuje izraelské útoky na pásmo Gazy za nepřijatelné. Do pásma Gazy se v pátek vydá egyptský premiér Hišám Kandíl s několika ministry, oznámil dnes Hamas. "Oceňujeme tento odvážný postoj," řekl mluvčí Hamasu Tahír Nunú.
Egypt dnes požádal o svolání další mimořádné schůzky Rady bezpečnosti OSN, na níž se má jednat o situaci v pásmu Gazy. Rada jednala mimořádně už ve středu, po likvidaci Džabarího, ale k ničemu nedospěla.
Rusko označilo izraelské útoky na pásmo za nepřiměřené a jednání Hamasu za nepřijatelné. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič vyzval obě strany, aby konfrontaci ukončily. "Domníváme se, že vzhledem k nejisté situaci na Blízkém východě a v severní Africe může mít stupňování násilností nebezpečné důsledky i v dalších částech arabského světa," řekl.
Britský ministr zahraničí William Hague připsal odpovědnost za nynější krizi Hamasu. "Zásadně odsuzujeme raketové útoky palestinských teroristických skupin... Za nynější krizi je odpovědný především Hamas," řekl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.