Koordinátor OSN pro izraelsko-palestinský mírový proces Nikolaj Mladenov varoval, že je nezbytné najít do pátku řešení krize kolem Chrámové hory v Jeruzalémě, jež může mít "katastrofální důsledky daleko za zdmi Starého Města". Podle tiskových agentur to řekl poté, co o situaci na uzavřeném zasedání informoval Radu bezpečnosti OSN.
Izrael po útoku na policisty, který se odehrál předminulý týden v pátek a který si vyžádal životy dvou policistů a všech tří útočníků, postavil u vstupu na posvátný okrsek na Chrámové hoře detektory kovů. Opatření, které má znemožnit pronášení zbraní, vyvolalo rozhořčení muslimů a krvavé střety mezi Izraelci a Palestinci.
"Je mimořádně důležité, aby řešení nynější krize bylo nalezeno do pátku. Nebezpečí se vystupňuje, jestliže projdeme dalším cyklem pátečních modliteb bez řešení," varoval Mladenov. Upozornil také na to, že důsledky této krize mohou sahat za zdi jeruzalémského Starého Města, za hranice Izraele a Palestiny i daleko za hranice celého Blízkého východu.
Izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon před zasedáním RB OSN ke sporu o detektory kovu na Chrámové hoře řekl, že Izrael chce snížit napětí v Jeruzalémě, ale nemá v úmyslu ustoupit od nových bezpečnostních opatření na Chrámové hoře.
"Každý bude moci na Chrámovou horu přijít a modlit se, ale uděláme vše nezbytné pro zajištění své bezpečnosti," řekl Danon. Na dotaz ohledně možnosti, že úřady detektory z Chrámové hory odstraní, odpověděl, že Izrael chce situaci uklidnit otevřením přístupu na svatá místa, "ale bezpečnostní opatření zachová".
Rada bezpečnosti se k této otázce sešla na základě sobotního podnětu Švédska, Francie a Egypta. Ty s iniciativou přišly poté, co si násilnosti v pátek vyžádaly šest mrtvých. Po schůzce RB OSN zatím žádná zpráva vydána nebyla, jen zástupce švédského velvyslance při OSN Carl Skau na twitteru napsal, že členové rady "se shodli na nutnosti snížení napětí, na odsouzení násilí a na potřebě naléhavého dialogu k uklidnění napětí v Jeruzalémě".