Izrael propustil z vězení dalších 26 Palestinců odsouzených k dlouhým trestům za teroristické útoky na Izraelce. Krok je součástí dohody o obnově mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinou. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu krátce po propuštění vězňů oznámil čtyři stavební projekty ve východním Jeruzalémě. Takovýto krok by mohl mírový proces zkomplikovat
Propuštění vězňů odstartovalo na palestinském území bouřlivé oslavy. Mnoho lidí v Izraeli tento krok naopak kritizuje. Proti propuštění Palestinců protestovalo již v pondělí večer několik set Izraelců před věznicí Ofer na západním břehu Jordánu.
Pět propuštěných Palestinců bylo dopraveno do pásma Gazy a zbývajících 21 na západní břeh Jordánu. Tam je přivítalo přes dva tisíce lidí, včetně palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Ten prohlásil, že další skupina se dostane na svobodu za dva měsíce, a vyzval k propuštění všech Palestinců.
Izrael se v rámci dohody o obnově mírových rozhovorů zavázal, že letos pustí z vězení celkem 104 vězněných Palestinců. Prvních 26 se dostalo na svobodu již 13. srpna.
Netanjahu, který čelí kritice za to, že vláda dává svobodu vrahům izraelských občanů, chce tuto kritiku oslabit plány další výstavby ve východním Jeruzalémě. S touto částí města však Palestinci počítají jako s metropolí budoucí Palestiny a jakoukoli židovskou výstavbu v ní považují za znamení, že se Izrael ve skutečnosti na míru dohodnout nechce.
Netanjahu ujistil, že vláda schválí výstavbu 1500 bytů ve východojeruzalémské čtvrti Ramat Šlomo. Řekl rovněž, že ti Izraelci, kteří už v této čtvrti byty mají, dostanou povolení k rozšíření těchto bytových jednotek o další místnost.
V plánu je také povolení vybudovat národní park na úpatí hory Skopus. O výstavbě v této části východního Jeruzaléma, kde je kromě jiného Hebrejská univerzita, se dlouho debatuje, protože budování parku by zablokovalo rozšiřování blízké arabské čtvrti.
Izrael se k propuštění vězňů zavázal při sjednávání dohody o obnově mírových rozhovorů. Všichni spáchali činy, za něž dostali dlouhé tresty včetně doživotí, před podpisem první mírové dohody v roce 1993. Někteří byli sice odsouzeni až po tomto datu, ale všichni jsou považováni za pachatele činů spáchaných před zahájením mírového procesu. Ve skupině, která byla propuštěna nyní, si nejdelší trest odpykal Ísá Abid Rabú, odsouzený v roce 1984 za vraždu dvou izraelských studentů.