Mobilní systém protivzdušné obrany Železná kopule (Iron Dome) zažívá tvrdou zatěžkávací zkoušku. A zatím si vede skvěle. Při nynějším ozbrojeném konfliktu mezi Izraelem a Hamasem dokáže zničit téměř devět z deseti střel, jež jsou na židovský stát odpáleny z Gazy. Izraelskému ministrovi obrany, který Iron Dome přes nemalý odpor prosadil, se kdysi vysmívali.
Jako šéf rezortu obrany (2006 až 2007) byl Amir Perec (Peretz) nezvykle bez vojenských zkušeností - vysmívali se mu jako nejlegračnějšímu a nejméně kompetentnímu ministrovi, který byl do té doby v této funkci.
Byl to ale právě Perec, který vývoj Železné kopule prosadil. Nehledě na odmítavé názory řady vojenských expertů. Projekt je prý příliš drahý, s nejistou úspěšností a není v souladu s vojenskými strategiemi Izraele. Chyba lávky.
Nyní izraelská armáda oslavuje kdysi zavrhovaný systém jako nejlepší svého druhu na světě.
A exministr obrany, který roku 2007 navštívil jako první v této funci centrálu NATO v Bruselu, se jen tiše usmívá pod svým knírkem v poslanecké lavici Knesetu. Sedí v něm za Stranu práce.
Stoprocentní ochranu sice Iron Dome neposkytuje, ale podle armády dosud zlikvidoval téměř 90 procent raket a granátů, které na Izrael vystřelili z Gazy. A to je skvělý úspěch.
Izrael se nejvíce obává raket Fadžr-5 vyráběných Íránem. Raketa má dolet až 75 kilometrů a může nést bojovou hlavici o váze 175 kilogramů. Jde o prestižní zbraň palestinského Hamasu. Ten tvrdí, že je odpaluje i na Tel Aviv.
Zdánlivě nemožné skutečností
Když loni izraelská armáda vyzkoušela protiraketový deštník cvičně poprvé ve větším měřítku, přítomní pozorovatelé byli nadšeni. Zbraňový systém dokázal najít celou salvu raket kaťuša a obratem přešel do protiútoku.
"Vypadalo to jako nemožný úkol, ale nemožné se stalo skutečností," citoval tehdy izraelský list Haaretz anonymního pozorovatele. Každá izraelská raketa zachytila přesně tu střelu, kterou jí počítač přidělil. Podle přítomných šlo bez pochyby o historickou událost.
Izraelská společnost Rafael Advanced Defence Systems vyvíjí Železnou kopuli od roku 2007. Systém je určený ke zneškodnění raket krátkého doletu a minometných granátů.
Důvodem pro jeho vytvoření byly trvalé raketové útoky z pásma Gazy na jižní Izrael a ochrana civilního obyvatelstva jak na jihu, tak na severu země u hranic s Libanonem.
Systém vyvinutý společně soukromou firmou a armádou má tři základní části: radar, kontrolní centrum a 20 raket. Radar zachytí nepřátelské střely téměř okamžitě po jejich vypálení. Ve vteřinách computer spočítá letovou dráhu rakety a určí místo dopadu.
Pokud raketa či granát představují hrozbu pro izraelská sídla nebo armádní objekty, je vypálena protiraketová střela, jež raketu zničí. V ideálním případě daleko od území na které má dopadnout. Jestliže ale protivníkova zbraň míří na neobydlené území či do moře, zůstane Železná kopule tichá.
Je to vědomé šetřicí opatření, protože sestřelení jednoho objektu přijde podle různých údajů na 30 až 50 tisíc dolarů.
Spolehlivý požírač raket Hamasu
Odpalovací jednotka vypouští protiraketové střely Tamir, jež jsou vybaveny elektro-optickými senzory a množstvím letových křidélek zlepšujících manévrovatelnost.
Rakety vypalovaní Železnou kopulí jsou podle analytiků IHS Jane's tři metry dlouhé, mají průměr 17 centimetrů a váží 90 kilogramů. Mají. Můžou zasáhnout cíl ve vzdálenosti od čtyř kilometrů do 70 kilometrů.
Cena jedné baterie přijde na zhruba 39 milionů eur (asi 975 milionů Kč). Jsou to ale, jak ukazuje nynější konflikt, dobře vynaložené peníze.
Projekt finančně podporují Spojené státy. Podle dostupných informací investoval dosud Izrael do obranného systému kolem 780 milionů eur (asi 19,5 miliard Kč). USA letos v červenci přispěly 70 miliony dolarů.
Aby pokryl nebezpečné oblasti na jihu a severu země, potřeboval by Izrael nejméně 13 baterií Železné kopule, tvrdí vojenští experti. Jejich výroba bude trvat ještě několik let.
Spory se vedly také o to, kdo nejdříve začne ochrany nového systému využívat. Nakonec dostal přednost jih země.
Pohyblivý systém lze ale poměrně rychle přesouvat z místa na místo. Izrael při nynějším konfliktu umístil Iron Dome dříve než plánoval do čtvrti Hatikva v Tel Avivu.
V nejnovějším konfliktu vystřelili Palestinci na Izrael téměř tisíc střel různých typů.
Řadu odpalovacích stanovišť Palestinců se Izraelcům podařilo zničit, ale některé jsou tak dobře ukryté, že je dosud izraelské letectvo neobjevilo.