Izraelský premiér a ministr obrany schválili plán výstavby více než 200 obytných jednotek v šesti izolovaných židovských osadách na palestinském Západním břehu Jordánu. Palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát to označil za válečný zločin. Představitelé osadníků žádají, aby premiér Benjamin Netanjahu umožnil průběžnou výstavbu v osadách podle potřeb jejich demografického růstu.
Izrael staví sídliště pro své občany na okupovaném Západním břehu v rozporu s mezinárodním právem. Žije v nich přes 300 tisíc Izraelců. Palestinci a většina světa tyto vesnice považují za překážku dohody o budoucí Palestině. Nejvíc se buduje ve velkých blocích osad, jež jsou na hranici mezi Izraelem a Západním břehem, a Izrael počítá s tím, že v případě dohody o Palestině budou přiřazeny k jeho území.
Menší osady však existují také ve vnitrozemí Západního břehu a rovněž na jeho východní hranici u řeky Jordán.
Nové povolení se týká osad Revava, Har Bracha, Nokdim, Tekoa a Givat Zeev. Izrael v minulých dvou letech nepovoloval novou výstavbu, ale od začátku letošního roku vydal povolení k několika stům nových staveb.
Izrael by se měl prý hnát k odpovědnosti
Irikát řekl, že urychlování osadnických aktivit by mělo světu připomenout jeho odpovědnost za to, aby páchání těchto "zločinů" ukončil. Rada bezpečnosti OSN by podle něj měla pohnat "Izrael k zodpovědnosti za tyto zločiny, k ukončení okupace Palestiny a uznání práv Palestinců".
Jossi Dagan z Rady židovských osad v Judeji a Samaří řekl, že povolení, o němž se nyní mluví, je pouze schválení už existujících faktů, ale nejde o žádnou skutečnou novinku. "Osadníci nemohou zůstat opodál, když jsou jejich ruce svazovány, výstavba je zmrazena a osady se nemohou rozšiřovat. Vyzývám vládu, aby přišla k rozumu a splnila to, proč byla zvolena - aby povolila plánování staveb v celém Izraeli včetně Judeje, Samaří a Jeruzaléma," řekl.
Palestinci chtějí ještě v dubnu předat RB OSN návrh rezoluce odsuzující osadnickou politiku Izraele.
V Izraeli však panuje přesvědčení, že země má právo na výstavbu v takzvaných oblastech C Západního břehu, které jsou podle minulých mírových dohod pod izraelskou kontrolu jak ve vojenských, tak civilních záležitostech. Oblasti A spadají plně pod palestinskou kontrolu a v oblastech B je kontrola smíšená.