Izrael pustil na svobodu dvě stovky Palestinců
25.08.2008 12:37
Izrael dnes propustil téměř 200 palestinských vězňů jako gesto dobré vůle vůči palestinské samosprávě, s níž židovský stát vede mírové rozhovory. Dnes je přijíždí na Blízký východ povzbudit americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.
Vězni byli převezeni k hraničnímu přechodu Bajtúníja a odtud pak do Ramalláhu, kde na ně čekali rodiny i politici. Jsou mezi nimi i dva atentátníci, kteří mají na svědomí životy několika Izraelců. Oba si odpykali zhruba 30 let z doživotních trestů a vláda nevyslyšela žádosti některých občanů, aby tito lidé byli ze skupiny vyřazeni.
Kabinet o propuštění skupiny hlasoval třikrát a jedno z jmen bylo nakonec na žádost ministra vnitřní bezpečnosti Avrahama Dichtera ze seznamu vyškrtnuto. Podle palestinské strany se na svobodu nakonec dostalo 198 lidí, z nichž čtyři byly ženy a zbytek muži. Vyřazený byl muž z pásma Gazy. Dichter totiž trval na tom, že dokud Palestinci nepropustí vězněného izraelského vojáka Gilada Šalita, nemůže dávat svobodu vězňům z Gazy. Všichni dnes propuštění jsou ze západního břehu Jordánu.
Šalita unesli radikálové do pásma v roce 2006 a za jeho vydání žádají, aby Izrael propustil stovky vězněných Palestinců. Velitel bezpečnostní služby Juval Diskin se domnívá, že radikální Hamas bude po dnešním osvobození vězňů muset urychlit vyjednávání o Šalitově vydání.
Izrael vězní podle odhadů přes 10 tisíc Palestinců. Naposledy propustil velkou skupinu vězňů po loňské annapoliské konferenci, na níž se rozhodlo o obnově mírových jednání. Svobodu tenkrát dostalo 429 Palestinců.
Po příjezdu do Ramalláhu dnes každého z propuštěných osobně vítal předseda samosprávy Mahmúd Abbás. V projevu pak prohlásil, že s Izraelci nepodepíše žádnou mírovou dohodu, která nebude garantovat propuštění všech vězněných Palestinců. Vězni se v Ramalláhu také shromáždili u hrobu Abbásova předchůdce Jásira Arafata, jehož portréty nesli mnozí ze stovek vítajících příbuzných a přátel.
Propuštění vězňů kritizovala izraelská pravice. Podle ní se Izrael vůbec poprvé nedržel svých zásad, protože nejen že propustil atentátníky, ale také lidi, kteří si ještě neodpykali aspoň dvě třetiny trestů. Navíc prý vláda o skupině rozhodla jenom týden před propuštěním, čímž znemožnila odpůrcům řádně se soudně bránit. Meir Indor ze skupiny Almagor, která sdružuje oběti teroristických útoků, řekl, že osoby, které v minulosti židovský stát propustil, později zabily 180 Izraelců, což dokazuje, že se tito lidé vrací k původním aktivitám.
Premiérův mluvčí Mark Regev řekl, že "je vždy těžké propouštět osoby, které mají na rukou krev Izraelců", a Gilad Erdan z opozičního Likudu prohlásil, že neúspěšná vláda dala svobodu "vrahům Izraelců".
Riceová přijíždí k dvoudenním jednáním a chce na nich podle izraelského tisku zjistit, zda je reálné dospět alespoň k částečné mírové dohodě do konce roku, jak si Washington přeje. Tytéž zdroje tvrdí, že izraelský premiér Ehud Olmert, Abbás i Riceová stojí o uzavření rámcové dohody, jejíž detaily se budou postupně dojednávat později.
Proti tomu ale stojí názor hlavní izraelské vyjednávačky, ministryně zahraničí a možné Olmertovy nástupkyně ve funkci premiéra, Cipi Livniové. Domnívá se, že by Izrael neměl mírová jednání uspěchat a že by se měl židovský stát vyvarovat uzavření nejasně formulované dohody.
Foto: AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.