Izrael v neděli podle palestinských úřadů splnil svou hrozbu a radikálně omezil dodávky paliva do palestinského pásma Gazy. Tyto sankce Izraele mají být odpovědí na pokračující raketové útoky, které z palestinského území na židovský stát směřují. Izraelské ministerstvo obrany ale tvrdí, že sankce ještě uplatňovat nezačalo. Ochránci lidských práv údajný izraelský krok ostře kritizují.
V rozporu s tvrzením izraelského ministerstva obrany zástupce palestinského úřadu pro paliva Mudžáhid Saláma oznámil, že izraelská strana snížila dodávky benzinu a nafty o 40 až 50 procent, o 12 procent méně dodá i elektrárně v Gaze. "Poslali jsme dodavatelské společnosti pravidelnou každodenní objednávku, ale řekli nám, že litují a že kvůli nově uvaleným sankcím mohou dodat pouze snížené množství," řekl agentuře Reuters.
Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Mark Regev na obecnou otázku televize Al-Džazíra řekl, že případné sankce jsou způsobem nátlaku na radikální hnutí Hamas, které je pro Izrael jednou z hlavních překážek obnovy mírového procesu. Zdůraznil, že sankce se nedotknou dodávek paliva pro humanitární účely.
Mluvčí izraelského ministerstva obrany ale popřel, že by sankce už byly v platnosti. "Od ministra obrany nejsou žádné instrukce, a proto nedošlo ani k žádným omezením dodávek," uvedl. Tyto informace potvrdila i Evropská unie, která na dodávky paliva na palestinská území dohlíží. Uvedla totiž, že elektrárna v Gaze dnes obdržela dodávky v plné výši.
Ochránci lidských práv plánovaný izraelský postup ostře kritizovali, protože je podle nich postaven na uplatňování principu kolektivního trestu. Například John Ging, který v Gaze vede agenturu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), v neděli televizi Al-Džazíra řekl, že situace se kvůli sankcím spíše zhorší, a proto považuje takové zvyšování tlaku na Palestinu za kontraproduktivní.
Izraelská vláda v září označila pásmo Gazy za nepřátelské území, čímž otevřela cestu případným sankcím proti této oblasti ovládané radikálním Hamasem. Izraelský ministr obrany plány energetické sankce vůči Palestině posvětil před několika dny, nebylo však jasné, kdy je Izrael začne uplatňovat.
V pásmu žije asi 1,5 milionu Palestinců a polovina elektřiny, kterou potřebují, se vyrábí v Izraeli. Palestina nemá žádné vlastní zásoby paliv a je plně závislá na dodávkách z Izraele.
Ilustrační foto: