Život v Izraeli se na dvě minuty zastavil v pondělí dopoledne na památku židovských obětí druhé světové války. Vzpomínkový obřad se konal už v neděli v jeruzalémském památníku obětí holokaustu Jad vašem. Zúčastnilo se jej několik set lidí, mezi nimi i Židé, kteří holocaust přežili.
V Izraeli se každoročně v tento den v deset hodin dopoledne místního času rozeznějí na dvě minuty sirény, provoz na silnicích se zastaví a řidiči vystupují, aby vzdali čest obětem.
Den vzpomínek na oběti holocaustu je připomínkou zahájení povstání ve varšavském ghettu v roce 1943. Podle pohyblivého židovského kalendáře to bylo 27. dne měsíce nisanu, který letos připadl na 15.dubna. Premiér Ehud Olmert připomněl, že Izrael bude příští týden slavit 59. výročí svého vzniku. "Obroda židovského národa v místě jeho historického rodiště je vrcholem jeho dějin," prohlásil Orlmert.
Úřadující prezidentka a předsedkyně parlamentu Dalia Iciková při zahájení řekla, že holocaust "není jenom skvrnou v dějinách Německa a Evropanů, ale Kainovo znamení celého lidstva".
Současná hrozba: jaderné zbraně v rukou Iránu
Bývalý poslanec Josef Lapid připomněl, že svět se ještě i dnes staví ke genocidě netečně, a to v případě súdánského Dárfúru. Řekl také, že Židé stále čelí existenciální hrozbě. Například íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vyzývá opakovaně k vymazání Izraele z mapy světa. Podle Lapida by měl Írán v případě, že získá jadernou zbraň, k dispozici "tak ničivou sílu, že osvětimské plynové komory by ve srovnání s ní byly pouze začátek". "Šest milionů těch, kdo byli vyvražděni, nám vzkazují toto: ´Mysleli jsme si, že se něco takového nemůže stát. Spoléhali jsme se na dobrotu jiných, a když jsme se probrali, bylo už příliš pozdě´," řekl Lapid.
Tisk: Desítky tisíc obětí holocaustu stále žijí v bídě
Izraelské listy v pondělí k tradičním vzpomínkovým textům uvedly, že se židovský stát nedokázal postarat o všechny z těch, kdo holocaust přežili. Pod prahem bídy jich v Izraeli žije podle deníku Jediot Achronot osmdesát tisíc.
Holocaust si lidé v pondělí připomenou i na místech, kde Židé umírali. V polské Osvětimi se zúčastní tradičního "Pochodu živých" na šest tisíc Židů z celého světa. Izraelskou vládu na něm zastoupí ministr pro záležitosti důchodců Rafael Ejtan. Je mu 80 let a v minulosti byl agentem izraelské tajné služby Mossad, která v roce 1960 v Argentině dopadla nacistu a autora takzvaného konečného řešení židovské otázky Adolfa Eichmanna. Izraelské komando ho dopravilo do Izraele, kde byl odsouzen k trestu smrti a v roce 1962 oběšen.
Foto: AP