Izraelští kriminalisté Efrat Šoham a Šaron Azulajová-Zeichnerová narazili na nelehký úkol, když se rozhodli rozluštit řeč tetování na tělech vězňů ruského původu. Rusové tvoří v izraelských věznicích uzavřenou skupinu a tetování používají jako komunikační symboly. Zasvěcený z nich na první pohled zjistí specializaci dotyčného, na jak dlouho a zač byl odsouzen i třeba jaké drogy užívá.
Tetování slouží jako prostředek obrany i zastrašení, píše magazín izraelského listu Haarec.
Počet sloupů v motivu kostela odpovídá počtu trestů, kolik plachet má loď, tolikrát se dotyčný pokusil o útěk, hvězdy jsou totéž co důstojnické výložky.
V izraelských káznicích je 1100 lidí z bývalého Sovětského svazu a asi 400 z nich se řadí k těm výše postaveným.
Šoham a Azulajová-Zeichnerová nedávno vydali knihu s názvem Vytetovaná totožnost: Sociální kontrola a tetování mezi vězni v Izraeli. Je to výsledek pětileté spolupráce autorů s trestanci ve věznici Givon.
Je známo, že nejdůležitější vztahy se navazují mezi vězni v cele, ale u Rusů je tomu jinak. Vytvářejí jakousi vlastní buňku, která se postará o nového příchozího a zároveň si ho tím zaváže poslušností. Věznění Rusové nemají na rozdíl od Izraelců zájem o nápravné pracovní programy a často tráví celé dny v celách. Zeichnerová si všimla, že většina z nich je tetována a že se motivy často opakují. Když se ale chtěla dopátrat jejich významu, narazila na mlčení. Se Šohamovou pomocí se v knize podařilo popsat asi 100 motivů, ale s vědomím, že jde jenom o špičku ledovce. Ruské podsvětí totiž porušení mlčenlivosti tvrdě trestá.
Kultura tetování v Rusku vznikla za carského období v pracovních táborech. Hierarchický význam výjevy nabyly po revoluci a vlně politického zatýkání za Stalinovy vlády. Do pracovních táborů se tehdy dostaly tisíce politických vězňů a tradiční kriminálníci se od nich chtěli na první pohled odlišit. Tetování pokračuje i po rozpadu Sovětského svazu a nepřestává být informací o schopnostech nositele. Izraelští vědci ve své knize tvrdí, že se Rusové v izraelských věznicích záměrně nepřizpůsobují místním zvyklostem a udržují při životě systém importovaný z Ruska.
Tetovaní jsou hlavně na ramenou, stehnech, hrudi, prstech a dlaních. Pavouk znamená, že nositel byl odsouzen za krádež, lev je symbolem mužství a síly, včela vytetovaná na penisu značí aktivního homosexuála, pasivní homosexuál má na zadní části těla kočku pronásledující myš. Hvězdy na paži pod ramenem informují o postavení dotyčného v podsvětí, pro označení dominance, chytrosti, obratnosti, ale také sklonu k násilí se používá obrázek meče vnořeného do lebky.
Elektrickou tetovací pistoli vynalezl roku 1891 Američan Samuel O´Reilly, který se inspiroval elektrickým perem Thomase Edisona. Součástí pistole je několik jehel ovládaných elektromagnetem a vstřikujících do kůže barvivo. Vězni používají podomácku vyrobené varianty. Pro pohon jehel využívají monočlánky, barvivo vyrábějí ze směsi moči, běžného inkoustu a malého množství roztavené pneumatiky. Vězeňská pistole tetuje velmi bolestivě a často vytváří špatně se hojící jizvy a rány.
O tom, kdo bude nebo nebude tetován, smí rozhodnout jenom vysoce postavený vězeň. Je-li někdo přistižen s tetováním, pro něž nedostal souhlas, je zbit, připoután a motiv je z kůže sedřen. Přes něj jsou pak vytetovány na znamení neposlušnosti a hanby zkřížené kosti.
Speciální označení mají také zrádci. Těm, kdo udali na základě něčeho slyšeného, se táhne obličejem jizva od ucha k ústům, ti, kdo prozradili něco, co viděli, pak mají jizvu od oka ke rtům.
Izraelští autoři došli k závěru, že systém panující mezi ruskými vězni je účinnější pro udržení poslušnosti než běžný vězeňský režim. Staví zločineckou komunitu nad biologickou rodinu, zakazuje pracovat a nařizuje podporovat všechny ostatní v klanu. Za carského Ruska kriminálníci dohadovali své akce v lázních a o tom, kdo má jaké postavení, věděli i svlečení. Dnes sedí ruský kápo v pohodlné cele s televizí a k dispozici má sluhy vybírané z těch, kdo stojí v hierarchii podsvětí nejníže.
Foto: Profimeda, archiv