Izrael zabil v pásmu Gazy při náletu dva islamisty

Zahraničí
17. 11. 2010 19:39
Izrael zabil v pásmu Gazy při náletu dva islamisty (ilustrační foto)
Izrael zabil v pásmu Gazy při náletu dva islamisty (ilustrační foto)

Dva mrtvé islámské radikály si dnes vyžádal izraelský nálet v palestinském pásmu Gazy, které ovládá radikální hnutí Hamas. Oznámily to shodně palestinské a izraelské zdroje.

V bílém vozidle zahynuli dva bratři Muhammad a Islám Jasínovi. Podle izraelské armády, která nálet potvrdila, vypracoval Islám Jasín osobně plán únosů izraelských občanů na egyptském Sinajském poloostrově. Ten je pro Izraelce vyhledávaným cílem výletů a dovolených.

Jasín náležel k extremistické skupině Islámská armáda, která má za cíl vést svatou válku, sympatizuje s teroristickou organizací Al-Káida a fakticky je radikálnější než samotný Hamas.

Podle agentury Reuters Islámská armáda Hamasu konkuruje, i když se obě strany spojily například při operaci, na jejímž základě v roce 2006 unesly do Gazy izraelského vojáka. Izraelské letectvo podniklo tento měsíc již jeden útok na činitele Islámské armády.

Podle zástupce Hamasu přeletěl v době incidentu nad pásmem Gazy izraelský bezpilotní letoun. V minulosti byly izraelské nálety na Gazu poměrně běžné, a to úměrně tomu, jak Hamas odpaloval na izraelské cíle rakety. Od ofenzívy z přelomu let 2008 a 2009 ale vzájemné útoky fakticky ustaly.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační obrázek

Smrtící žízeň: Proč je nedostatek vody především problémem žen

Zahraničí
22. 3. 2026
ilustrační obrázek

„Srovnáme se zemí vaše elektrárny.“ Trump dal Íránu 48 hodin

Zahraničí
22. 3. 2026
ilustrační foto

Kubu postihl další celostátní výpadek sítě, bez elektřiny je na 10 milionů lidí

Zahraničí
22. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ