Izraelské vojenské námořnictvo v sobotu ráno zakročilo proti finské lodi, která s převážně západními propalestinskými aktivisty a humanitární pomocí mířila k pásmu Gazy. Uvedla to mluvčího plavby a potvrdila izraelská armáda s tím, že nařídila lodi plout do přístavu Ašdod na jihu židovského státu.
Tel Aviv již dříve varoval, že zasáhne, pokud se trojstěžník Estelle z roku 1922 pokusí s třicítkou aktivistů na palubě narušit Izraelem nařízenou námořní blokádu Gazy. Posádka chtěla obyvatelům Gazy předat učebnice a další školní pomůcky, zdravotní potřeby a stavební materiál.
"Estelle se ráno stala terčem útoku. Právě mi to telefonicky sdělili z lodi," řekla Victoria Strandová, mluvčí hnutí Loď pro Gazu se sídlem ve Švédsku.
Izraelská armáda zásah proti finské lodi potvrdila, ale uvedla, že vše se zatím obešlo bez násilí a nikdo nebyl zraněn. "Loď byla zadržena a prohlédnuta. K násilí nedošlo. Vojáci vstoupili na palubu a převzali nad lodí kontrolu. Cestující nekladli odpor," prohlásila mluvčí izraelské armády.
Izrael nedávno varoval finskou vládu, že pokud se plavidlo pokusí narušit námořní blokádu Gazy, Izraelci proti němu zasáhnou. Mluvčí finského ministerstva Risto Piipponen požádal Izrael o zdrženlivost; upozornil, že loď není vojenská a že její pasažéři jsou civilisté.
Estelle vyplula 7. října z Neapole, její pasažéři jsou z Kanady, USA, Norska, Švédska, USA a Izraele a cesta byla plánována zhruba na dva týdny.
Izrael zavedl blokádu pásma Gazy v roce 2007, kdy se vlády nad pásmem ujal radikální Hamas, jehož programem je boj proti Izraeli. Palestinci, kterých je v pásmu 1,6 milionu, označují blokádu za nespravedlivý kolektivní trest za násilí skupiny islámských radikálů.
Sobotní zásah nebyl jediný
Izraelci před dvěma lety zasáhli nekompromisně proti tureckému plavidlu Mavi Marmara, které bylo součástí flotily plující ke Gaze s humanitárním nákladem. Akce izraelského speciálního komanda si tehdy vyžádala životy devíti tureckých aktivistů. Izraelský zásah vyvolal ve světě ostrou kritiku a vedl ke zhoršení izraelsko-tureckých vztahů. Tel Aviv posléze zmírnil pozemní blokádu pásma, tu námořní ale stále udržuje. Důvodem je obava z vyzbrojování Hamasu právě dodávkami po moři.
V případě flotil, které se vypravily ke Gaze s humanitárním nákladem po incidentu s Mavi Marmara, Izrael postupoval vždy podobně: dokud byla plavidla v mezinárodních vodách, upozornil kapitána, že se blíží k zóně, na niž se vztahuje blokáda, a žádal o změnu kursu. Plavidla měla možnost vyložit náklad určený Palestincům například v Egyptě a odtud ho dovézt do pásma pozemní cestou. Pokud posádky nereagovaly, zabránilo izraelské námořnictvo lodi pokračovat v plavbě a přinutilo ji doplout do izraelského přístavu Ašdod, kde byl náklad vyložen.
Izrael zasáhl proti finské lodi blížící se ke Gaze
Zahraničí
20. 10. 2012 12:01
Plachetnice s aktivisty, proti které Izrael zasáhl.
Autor: AFP, ČTK Foto: Profimedia