Někteří perští činitelé jsou ve snaze zakazovat kde co, hlavně ze Západu, podivuhodně kreativní. Po panence Barbie se mulláhové čerstvě rozzlobili i na rodinku Simpsonů z proslulého televizního seriálu. Jako slepí k houslím přišli ale k úřednickým výzvám k bojkotu Jihokorejci, a to jen kvůli izraelským hračičkům. O co jde?
O čtveřici žen - vlastně mužů. V převlecích, špatně našminkovaní a s šátkem na hlavě procházejí jakýmsi zaprášeným hnízdem, údajně blízko íránského Isfahánu. "Jsi z Mossadu?" ptá se jeden člen kvarteta chlapíka, který sedí znuděně v kavárně. Ten odpovídá: "Pšššt."
Muž si říká Šušu, je už dva měsíce inkognito v Íránu a čas zabíjí tím, že na novém tabletu jihokorejského výrobce Samsung sleduje izraelské televizní programy. Jedna z žen najednou ťukne na jednu aplikaci tabletu a v pozadí hlasitě vybuchne íránský jaderný reaktor.
To vše je jen reklamní spot. Vyrobila ho společnost Hot, jež v židovském státě nabízí kabelovou televizi. Klip, který už na YouTube viděly statisíce lidí, zvedl Teheránu pořádně mandle. I proto, že Íránci v něm vypadají tak trochu jako pitomci.
Jak uvedl izraelský tisk, jeden z íránských poslanců šel dokonce tak daleko, že požadoval, aby Írán přerušil hospodářské vztahy s Jižní Koreou. Ta se provinila tím, že v "urážlivém" klipu, který líčí Írán jako zemi "primitivů", jejíž jaderná zařízení lze snadno zničit, je k vidění výrobek firmy Samsung.
Po bojkotu veškerých produktů Samsungu volal dokonce i předseda energetického výboru íránského parlamentu Arsalana Fatipúr. A to není žádný nýmand.
Jihokorejci reagovali obratem. Citovaná reklama izraelské společnosti Hot vznikla bez jakéhokoli vědomí Samsungu, dušuje se jeho íránská filiálka.
Klip spatřil světlo světa ve velmi napjaté době. Stále častěji se totiž spekuluje o preventivním úderu Izraele proti íránskému jadernému programu. Možná za asistence Spojených států a jejich spojenců.
Duchovní vůdce Íránu, ajatolláh Alí Chameneí, na možný útok reagoval i v řeči při pátečních modlitbách. Nezvykle arabsky, nikoli persky, aby jeho poselství mělo co nejširší ohlas.
O Jihokorejcích a Homeru Simpsonovi ani slovo. Naštěstí. Zatímco hněv některých íránských činitelů v souvislosti se Samsungem lze při dost velkém množství dobré vůle alespoň trochu pochopit, ohledně náhlého zapuzení Simpsonovic rodinky, figurek i filmů, lze opět jenom nechápavě kroutit hlavou. Prostě - Íránci. Režim už dlouho bojuje proti všemu, co se vejde do škatulky "invaze západní kultury".
Homerův osud už dříve potkaly četné jiné západní filmy, účesy nebo oblečení. Nejen mladí Íránci si k nim ale tak jako tak najdou cestu, pokud chtějí.
Zatímco pro státní Institut pro intelektuální rozvoj dětí se stal Homer Simpson personou non grata, Superman a Spiderman mohou v Íránu zůstat. Proč? Konají prý dobro. Zato Homer, to je syčák...
A navíc nemá daleko k atomu. Protiofenzíva proti Barbie a Kenovi se Íráncům zrovna nezdařila. Domácí alternativy panenek, Sara a Dara, jsou v obchodech spíše ležáky. Lze se jen dohadovat, co nasadí proti Homerovi. Že by se z něj vyklubal agent Mossadu?