Izraelské letectvo odpovědělo na raketový útok z Gazy

Zahraničí
19. 2. 2018 08:27
Izraelské letectvo.
Izraelské letectvo.

Izraelské letouny časně ráno napadly cíle patřící radikálnímu palestinskému hnutí Hamás v Pásmu Gazy v odpovědi na nedělní vypálení palestinské rakety na jih Izraele. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na izraelskou armádu. Ani nálety, ani raketový útok si podle tohoto zdroje nevyžádaly oběti na životech.

V neděli při izraelském ostřelování pozic Hamasu v Pásmu Gazy zahynuli dva Palestinci. Armáda tak reagovala na útok palestinských ozbrojenců na hranicích Izraele s Pásmem Gazy, při němž v sobotu utrpěli zranění čtyři izraelští vojáci. Dva z nich byli zraněni vážně, ale jejich životy nejsou podle armády ohroženy. Izraelské letectvo následně při dvou vlnách náletů zasáhlo 18 zařízení Hamásu, včetně výrobny zbraní a tajných tunelů. Palestinské úřady pak uvedly, že zasaženy byly i výcvikové tábory radikálů.

Při náletech izraelské letouny podle armádního komuniké bombardovaly podzemní zařízení Hamásu na jihu Pásma Gazy. Podle zdrojů z palestinských bezpečnostních složek byly terčem objekty východně od města Rafáh.

Radikální hnutí Hamás ovládá Pásmo Gazy od roku 2007 a od té doby vedlo s Izraelem už tři války. Na hranicích s Gazou od posledního ozbrojeného konfliktu v roce 2014 dlouho panoval relativní klid, násilí znovu propuklo až loni v prosinci, kdy americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Hamás tehdy vyhlásil další intifádu, tedy povstání proti Izraeli.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ariel Schalit

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ