Příslušníci izraelského vojenského námořnictva obsadili po osmihodinovém varovném obklíčení v mezinárodních vodách Středozemního moře loď Rachel Corrie s aktivisty a humanitární pomocí pro palestinské pásmo Gazu. Kontrolu nad plavidlem převzali Izraelci bez násilí, nesetkali s odporem posádky ani aktivistů, citovaly agentury oznámení armádní mluvčí. Nikdo nebyl zraněn ani zabit, při zásahu se nestřílelo.
Loď je nyní odtahována do izraelského přístavu Ašdod, kde bude vyloženo 1200 tun nákladu, který bude po bezpečnostní kontrole dopraven do pásma Gazy.
Izraelci už v pondělí zasáhli v mezinárodních vodách proti flotile šesti lodí s humanitární pomocí pro Gazu a přinutili je odplout místo ke Gaze do izraelského Ašdodu. Při zásahu však zahynulo devět aktivistů. Zastavená Rachel Corrie měla být původně součástí této flotily, ale kvůli technickým potížím vyplula později.
PSALI JSME: Jeden z Čechů zadržených Izraelci kritizuje diplomacii
Mezi oběťmi izraelského zásahu byl jeden Američan
Loď Rachel Corrie plující pod irskou vlajkou, na jejíž palubě se podle upřesněných informací agentury AP nachází 11 aktivistů z Malajsie a Irska a devítičlenná posádka, ignorovala od dnešního rána výzvy k odklonění do izraelského přístavu Ašdod a směřovala vytrvale k pobřeží pásma."Opakovaně jsme sdělili odpovědným osobám na lodi, že mají plout do přístavu Ašdod a že pásmo Gazy je pod blokádou. Oni však naše výzvy ignorovali a pokračují v plavbě směrem ke Gaze," řekl dopoledne vojenský mluvčí v Jeruzalémě.
Irská organizace Free Gaza, která humanitární plavbu organizuje, předem uváděla, že Rachel Corrie je odhodlána prolomit izraelskou námořní blokádu pásma. Aktivisté na palubě, mezi nimiž je i irská nositelka Nobelovy ceny za mír Mairead Maguireová, ale zároveň řekli, že při eventuálním zadržení Izraelci nebudou klást žádný odpor. Izrael opakovaně trval na tom, že nedovolí irské lodi přistát u pobřeží Gazy.
Loď nese jméno americké studentky, která byla v roce 2003 rozmačkána radlicí buldozeru, když se účastnila protestní akce proti demolicím palestinských domů v Gaze izraelskou armádou. Do Gazy plavidlo veze cement a lékařské vybavení.
Izrael opakovaně trval na tom, že nedovolí irské lodi přistát u pobřeží Gazy. "Zastavíme tu loď a zastavíme také každou další loď, která se pokusí porušit svrchovanost Izraele. Není žádná šance, že Rachel Corrie dosáhne pobřeží Gazy," řekl v pátek večer v izraelské televizi ministr zahraničí Avigdor Lieberman. Gazu ovládá radikální islámské hnutí Hamas a Izrael blokádu odůvodňuje mimo jiné snahou bránit pašování zbraní do pásma.
Pondělní izraelský zásah proti "flotile solidarity" vyvolal ostrou kritiku a protesty v řadě zemí, zvláště pak v Turecku, jehož občané při něm zahynuli, a v arabském světě.
Páteční útok odsoudily USA i OSN
Izraelská armáda podle listu Haarec zveřejnila záznam radiové komunikace mezi radistou izraelského námořnictva a cestujícími na lodi Mavi Marmara, na níž při obsazování vypukl konflikt. Radiový operátor na něm varuje plavidlo, že se blíží ke hranici izraelské námořní blokády, a hlas některého z pasažérů na lodi mu odpovídá: "Zmlkni, vrať se do Osvětimi." V tomto místě nacisté za druhé světové války vyhlazovali Židy.
ČTĚTE TAKÉ: Aktivisty vyhoštěné z Izraele vítali jako hrdiny
Rada bezpečnosti chce vyšetřit izraelský zásah
USA v noci poprvé otevřeně označily izraelskou blokádu pásma Gazy za "neudržitelnou". "Naléhavě spolupracujeme s Izraelem, palestinskou správou a dalšími mezinárodními partnery na vypracování nových procedur pro dodávky více zboží a pomoci Gaze," řekl mluvčí Bílého domu Mike Hammer. "Současný systém je neudržitelný a musí být změněn."
Za nezákonnou označila izraelskou blokádu pásma Gazy vysoká komisařka Rady OSN pro lidská práva Navi Pillayová. Požadovala zrušení blokády a vyšetření izraelského zásahu proti humanitární flotile.
"Mezinárodní humanitární zákony zakazují vyhladovění civilistů jako metodu vedení války, je také zakázáno uvalovat kolektivní tresty na civilisty," citovala z jejího prohlášení agentura Reuters.
Foto: ČTK/AP