Izraelští vysoškolští pedagogové bojkotují univerzitu v osadě Ariel na západním břehu Jordánu. Bojkot vyhlásilo asi 165 učitelů. Výstavba osady podle nich není legální a má sloužit k tomu, aby zabránila Palestincům založit vlastní nezávislý stát. Bojkot je důkazem toho, že odpor k výstavbě osad na sporných územích sílí i mezi Izraelci.
V osadě Ariel žije okolo 19 tisíc lidí. Osada leží přibližně 40 kilometrů severně od Jeruzaléma hluboko na území, které Palestinci považují za základ svého budoucího státu.
"Ariel není součástí izraelského území, nemůžeme proto být nuceni tam pracovat," píše se v petici. Spory o výstavbu nových osad byly příčinou ztroskotání mírových izraelsko-palestinských rozhovorů. Zatím poslední kolo jednání skončilo koncem loňského září poté, co Izrael neprodloužil zmrazení výstavby.
Iniciátorem petice izraelských vysokoškolských pedagogů je profesor Nir Gov z Weizmannova vědeckého institutu. Cílem akce podle něj není škodit univerzitě, ale bojovat proti okupaci palestinských území. "Mám dvě malé dcery a chci, aby vyrůstaly v demokratickém a svobodném Izraeli," uvedl Gov. "Vykořisťování milionů Palestinců, kteří nemají téměř žádná lidská práva, ale tuto představu ničí," dodal. K bojkotu zaměřenému na osadu Ariel vyzývalo loni v Izraeli také přibližně 150 umělců. Stovky akademiků také podepsaly petici, aby místní univerzitě nebyl udělen vysokoškolský status.
Odpor vyvolala i demolice části historické budovy hotelu ve východním Jeruzalémě. Podle předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse tak Izrael maří jakékoli šance na obnovení rozhovorů. Proti demolici se ohradili také zástupci USA, Británie nebo Evropské unie.