Podezřelé aktivity
Jaderní experti tvrdí, že Írán vyrábí jadernou zbraň
08.11.2011 21:40
Írán provádí testy s vysoce výbušným materiálem, což naznačuje, že pracuje na jaderné zbrani. Ve své čerstvé zprávě o íránském jaderném programu to konstatovala Mezinárodní agentura pro atomovou energii.
Podle agentury AP jde o zatím nejjednoznačnější konstatování toho, že se Írán pokouší vyzbrojit jadernou technologií. Teherán zprávu odmítl jako nevyváženou, USA budou podle Reuters prosazovat další protiíránské sankce.
K podezřelým aktivitám MAAE řadí: tajné obstarávání komponentů a projektů jaderných zbraní, testování vysoce výbušného materiálu a vývoj odpalovacího zařízení pro jadernou nálož, počítačový vývoj jádra nukleární hlavice, vývoj jaderné hlavice a jejího umístění do raket Šaháb se středním doletem (Írán je jimi schopen zasáhnout znepřátelený Izrael).
Teherán v reakci oznámil, že zprávu odmítá a považuje ji za nevyváženou, neprofesionální a za politicky motivovanou. Trvá na tom, že jeho jaderný program je výhradně mírový. MAAE obvinil, že pracuje na zakázku USA a že svou avizovanou zprávu sestavila podle přání Washingtonu. Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí před zveřejněním dokumentu řekl, že MAAE nemá žádné důkazy o tom, že se Írán věnuje zbrojnímu jadernému programu.
Íránský jaderný program
Íránský zástupce při MAAE Alí Akbar Soltaníja prohlásil, že zpráva neobsahuje nic nového. "Přesto, že je Írán připraven obnovit jednání, zveřejnila MAAE zprávu, která poškodí íránskou pověst," řekl. Íránská agentura IRNA napsala, že zpráva obsahuje bezcenné pasáže a fotografie. To, co se vydávalo za velký kovový kontejner, v němž se prováděly testy vysoce výbušných látek, prý jsou jenom kovové toalety.
"Možný vojenský aspekt íránského jaderného programu vzbuzuje v agentuře vážné znepokojení. Zjištěné aktivity dokládají, že se Írán snažil vyvinout jadernou bombu. Je také zjištěno, že do roku 2003 se jednalo o ucelený program a že některé z aktivit, které zahrnoval, stále pokračují," citovala ze zprávy agentura AFP. MAAE Írán vyzývá, aby se s ní bez odkladů spojil a aby informace, obsažené v dodatku zprávy, vyjasnil.
Zpřísnění sankcí
USA a jejich spojenci se netají tím, že chtějí na základě zprávy MAAE zpřísnit protiíránské sankce. OSN přijala od roku 2006 čtyři balíky protiíránských opatření, ale k přijetí další rezoluce je třeba o vážnosti situace přesvědčit také Rusko a Čínu, tradiční zastánce Íránu v Radě bezpečnosti.
Podle amerického zdroje agentury Reuters USA ale nehodlají prosazovat sankce proti íránské centrální bance ani proti ropnému sektoru. "Tam ještě nejsme," sdělil tento zdroj agentuře. "Na stole" prý není ani postih centrální banky, ale USA se zaměří na banky obchodní a na velké podniky.
O možném obsahu zprávy MAAE se hovoří už několik dní. Ruské ministerstvo zahraničí k tomu dnes v prohlášení uvedlo, že tyto předem uniklé informace jenom zvyšují napětí mezi Íránem a mocnostmi. Rusko podle ministerstva ještě celou zprávu MAAE k dispozici nemá a doporučuje agentuře, aby zajistila důvěryhodnost svých dokumentů.
Mnozí izraelští politici se vyjadřují skepticky k tomu, že nové sankce mohou íránský jaderný program zastavit. Ministr obrany Ehud Barak v rozhlase řekl, že Izrael "doporučuje svým přátelům ve světě i sám sobě nevylučovat žádnou z možností", tedy ani vojenské řešení.
Krize kolem hodnověrnosti íránského jaderného programu trvá šest let. Od roku 2006 Írán obohacuje uran a v prosinci téhož roku OSN na Írán uvalila první sankce. Později je několikrát zpřísnila. Podle MAAE Íránci od roku 2007 vyrobili v jaderném zařízení v Natanzu 4,5 tuny slabě obohaceného uranu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.