Jak vyzrát na myanmského <span>velkého bratra</span>

Zahraničí
26. 9. 2007 15:17
Exiloví myanmští novináři
Exiloví myanmští novináři

Exiloví myanmští novinářiCelý svět v těchto dnech sleduje zprávy z rozbouřené Myanmy. Jen málokdo ze západních diváků si však uvědomuje, že drahocenné informace k nim putují přes ilegální zpravodajskou síť novinářských disidentů, kteří se při shromažďování informací ve své vlasti vystavují vysokému riziku.

Fotografie z rozbouřené Myanmy: zde

V Myanmě dochází k největším protestům proti vojenskému režimu za posledních dvacet let. Vojenská vláda zpravodajství přísně cenzuruje a zahraničním novinářům znemožňuje vstup do země. Přesto jsou události díky technologickému pokroku velmi dobře monitorovány.

Právě vysoké mediální pokrytí událostí je hlavním rozdílem oproti povstání v roce 1988, při jehož brutálním potlačení bylo zabito kolem tří tisíc osob. Zprávy o masakru se však tehdy v médiích objevily až s několikadenním zpožděním.

Poslední technologické novinky nyní umožňují sledovat vývoj událostí takřka v přímém přenosu. Kvalitní videozáznam lze pořídit i z mobilního telefonu a hned přes satelit odeslat. Reportérem se tak může stát kdokoli v davu.

Velká část zpráv přichází přes myanmská exilová média, která našla azyl v evropských či asijských zemích a využívají svých tajných domácích kontaktů.

Jedním z nejvlivnějších zdrojů informací nejen pro 56 milionů Myanmanců je Demokratický hlas Barmy (DVB), vedený malou skupinkou novinářů v norském Oslu. Jde o disidenty, kteří ze země před vojenskou vládou uprchli před téměř dvaceti lety. Jeden z novinářů patřil ke studentským lídrům během protestů v roce 1988.

Místní reportéři DVB pracují v přestrojení, ale i tak vědomě podstupují velké riziko. V těchto dnech DVB prodloužil své běžné dvouhodinové rozhlasové vysílání na devět hodin denně, aby pokryl obrovskou poptávku po zprávách z oblasti. Vysílají mnohem více právě videonahrávky, které byly z Myanmy propašovány.

Pokud jde o odhad dalšího vývoje, je podle novinářů z DVB zatím nejasný. Současné události podle nich mohou vést k pádu vojenského režimu, ale také k obrovskému krveprolití. Nepřestávají však doufat, že se jednoho dne budou moci z exilu vrátit domů a pokračovat v novinářské práci přímo v Myanmě.

Na snímku norská redakce redaktorů z DVB.

Foto: AP

Autor: - ms -

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ