Japonce trápí alkoholismus. Moc to však neřeší
01.12.2009 19:15
Když japonský státní úředník Jošijuki Takeuči začal zaostávat za svými kolegy v práci, hledal útěchu v alkoholu. Stal se tak další obětí závislosti, jež v Japonsku zatím není považována za nemoc, ačkoli se očividně stává nepominutelným společenským problémem.
"Lidé, kteří nastoupili do zaměstnání dávno po mně, úspěšněji rozvíjeli svou kariéru, protože mají univerzitu," vysvětlil důvod svého rozčarování padesátiletý Takeuči, který sám univerzitu nedostudoval, jelikož si to jeho rodina nemohla finančně dovolit. "Snažil jsem se zastavit ty ustavičné otázky 'proč právě já?' pitím," dodal pro agenturu Reuters.
Konzumace alkoholických nápojů stoupla za posledních 50 let v Japonsku šestinásobně a alkoholismus se v zemi stává postupně vážným problémem, který se doposud nijak zásadně neřeší.
Alkoholické nápoje jsou běžně dostupné v každém obchodě s potravinami i v prodejních automatech, reklamy na alkohol se často objevují ve večerních televizních relacích a upevňování pracovních vztahů nad skleničkou je zavedeným zvykem.
Kacuja Marujama z protialkoholického centra Kurihama, které je předním zařízením pro léčbu závislosti na alkoholu v Japonsku, říká, že jeho země je příliš tolerantní k nadměrnému pití.
"Nehovoří se o tom, jak může být alkohol nebezpečný, takže nikdo neví, že alkoholismus je nemoc. Nikdo se tímto problémem v Japonsku systematicky nezabývá," upozorňuje.
Takeuči jeho slova dosvědčuje. Když se po šesti měsících v nemocnici vrátil do práce, byl přeložen na nižší pozici a kolegové ho převážně ignorovali. "Nenašel jsem u nikoho pochopení," posteskl si.
Data tokijské lékařské univerzity přitom ukazují, že ekonomické ztráty v důsledku přílišné spotřeby alkoholu dosahují v Japonsku v přepočtu 73 miliard dolarů ročně.
Podle odhadů jiné lékařské studie lze 800 tsiíc Japonců, tedy 0,6 procenta populace, označit za alkoholiky. Toto číslo je pořád nižší než ve Spojených státech či v evropských zemích, rychle ovšem roste vzhledem k tomu, že alkoholici se začínají vyskytovat také mezi japonskými ženami a seniory.
Podle odborníků by mohly uznání alkoholismu jako vážné choroby v Japonsku pomoci nedávné alarmující případy známých osobností.
Jedním z těchto případů je říjnová smrt šestapadesátiletého bývalého ministra financí Šoičiho Nakagawy, který letos v únoru odstoupil z úřadu poté, co se na zahraniční tiskové konferenci údajně objevil opilý. Podle některých zpráv byla příčinou jeho úmrtí kombinace alkoholu s prášky na spaní a lékaři obecně soudí, že Nakagawa trpěl alkoholismem.
Již v roce 2007 se k alkoholismu veřejně přiznal také třiašedesátiletý bratranec japonského císaře, princ Tomohito.
"(Tyto známé osobnosti) se staly důkazem, že (alkoholismus) není nemoc pouhé hrstky lidí, ale že se alkoholikem může stát každý," konstatuje Tecutaro Tacuki z Celojaponského sdružení abstinentů.
Někteří experti se domnívají, že Nakagawova smrt byla promarněnou příležitostí, jak ukázat, že vyléčit se z alkoholismu je možné.
"Naše společnost je známá svou shovívavostí k alkoholu, ale je to také společnost, která ze svých řad vyloučí každého, kdo osobně selže," říká Tomomi Imanari z Národního občanského sdružení pro problémy s alkoholem a s drogami.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.