Severní Korea riskuje mezinárodní odsouzení, nebo něco ještě horšího, když uskuteční své plány na vypuštění satelitu, o němž jsou USA přesvědčeny, že je jen pláštíkem pro program balistických raket. Prohlásil to dnes Národní ředitel amerických tajných služeb Dennis Blair. Japonsko hrozí, že raketu sestřelí.
Spojené státy zároveň oznámily, že v pátek se ve Washingtonu uskuteční bilaterální schůzky o severokorejské otázce s představiteli Jižní Koreje a Japonska. Mluvčí ministerstva zahraničí Gordon Duguid oznámil, že nejsou vyloučena ani trilaterální informativní jednání.
Schůzka je prvním závažným jednáním o dané problematice od nástupu nového amerického prezidenta Baracka Obamy do úřadu, které signalizuje rostoucí obavy z toho, že Severní Korea skutečně provede zkoušku rakety dlouhého doletu.
Severní Korea ve středu umístila raketu, která je považována za střelu dlouhého doletu Tepodong-2, na odpalovací rampu na poloostrově Musudan. "Odpálení jakéhokoli zařízení bude považováno za porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN," řekl Duguid novinářům. Tato provokační akce nezůstane bez povšimnutí," dodal.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová už ve středu při návštěvě Mexika upozornila Pchjongjang, že odpálení rakety bude pro něj mít důsledky v OSN i na šestistranném jednání. Podle jejích slov jde ze strany Severní Koreje o provokaci.
Nejnovější satelitní snímky ukazují, že KLDR už umistila na odpalovací rampě dva ze tří stupňů rakety. Experti odhadují, že by mohla být připravena ke startu do čtyř dní. Japonsko pohrozilo, že nosič sestřelí, jakmile se ocitně nad jeho územím. Pchjinghjang reagoval slovy, že to bude považivat za "válečný akt".
Japonská vláda dala dopředu svůj souhlas, aby byla zničena jakákoli severokorejská raketa nebo její úlomky, které by hrozily spadnout na japonské území. Oznámil to ministr obrany Josukazu Hamada. Japonsko se s pomocí USA vyzbrojilo protiraketovým štítem, aby se bránilo před eventuálním útokem ze Severní Koreje.
Štít sestává z dvojité obranné linie. Jednak to jsou rakety moře-vzduch SM-3, které jsou instalovány na palubách torpédoborců vybavených bojovým systémem Aegis, a jednak rakety země-vzduch typu Patriot.
Severní Korea dále pohrozila, že pokud ji mezinárodní společenství za odpálení rakety potrestá, znovu nastartuje provoz v jaderné elektrárně, kde pro zbrojní účely vyrábí plutonium. Plánované odpálení severokorejské rakety je prvním vážným testem pro amerického prezidenta Obamu v jeho vztazích se Severní Koreou.
Mluvčí Duguid dnes také zopakoval, že podle USA jsou šestistranné rozhovory, jichž se kromě USA, Jižní Koreje a Japonska ještě účastní Severní Korea, Čína a Rusko, nejlepším způsobem, jak dosáhnout toho, aby Korejský poloostrov byl bez jaderných zbraní.
Pátečních konzultací ve Washingtonu se nezúčastní zástupci Číny ani Ruska. Zatímco Čína uvedla, že doufá, že všechny zúčastěné strany zachovají nyní klid a zdrženlivost, Rusko varovalo před jakýmikoli unáhlenými rozhodnutími.
Severokorejský komunistický režim už jednou raketu s dlouhý doletem vyzkoušel v roce 2006, ale střela Tepodong-2 pár sekund po startu explodovala. Jinou mezinárodní krizi Pchjongjang vyvolal v létě 1998, kdy odpálil raketu Tepodong 1, která přelétla část Japonska a dopadla do Tichomoří.
Foto: ČTK/AP a Reuters