Japonci uvažují o betonovém sarkofágu. Minuta ticha

Zahraničí
18. 3. 2011 13:00
Japonští vojáci distribuují americkým vrtulníkem potraviny do postižené oblasti.
Japonští vojáci distribuují americkým vrtulníkem potraviny do postižené oblasti.

Zoufalství roste, kreativita nabírá na obrátkách. V boji s jadernou katastrofou v elektrárně Fukušima 1 zvažuje nyní její provozovatel Tepco, že havarované reaktory pohřbí pod pískem a betonem. Vzorem by byl sarkofág v Černobylu.

Koncern dosud sází na chlazení z vodních děl a nový přívod elektřiny do jaderné elektrárny. Japonský úřad pro jadernou bezpečnost dnes zvýšil stupeň havárie ze čtyřky na pětku (sedm je maximum).

"Není nemožné zalít reaktory betonem," sdělila dnes společnost Tokyo Electric Power. Je to patrně jediné řešení, jak zabránit katastrofálnímu šíření záření, uvádějí japonští experti. Domácí úřad pro jadernou bezpečnost nicméně uvedl, že beton a písek jsou tím nejzazším řešením.

Japonsko hasí elektrárnu Fukušima nadále mořskou vodou.Japonsko dnes ve 14.46 místního času (6.46 SEČ) uctilo minutou ticha památku obětí silného zemětřesení a ničivé vlny tsunami, které zemi zasáhly přesně před týdnem. Přírodní katastrofa si podle posledních oficiálních údajů vyžádala 6539 životů a překročila smutnou bilanci rozsáhlého zemětřesení v Kóbe z roku 1995, během něhož zemřelo 6434 lidí.

Celkový počet obětí letošní katastrofy však bude stoupat, protože 10 354 lidí se stále pohřešuje. Navíc denně umírají lidé v evakuačních střediscích, kterým se často nedostává potravin a základní péče.

Podle televize NHK už zemřelo přinejmenším 25 evakuovaných. Dnes kvůli nedostatku léků skonali nejméně dva pacienti v nemocnici v prefektuře Mijagi, ve čtvrtek zemřelo 14 starších pacientů nemocnice, jimž po evakuaci z okolí Fukušimy 1 nebyly úřady schopny poskytnout dostatečnou péči.

Zoufalý muž v Onagavě u troskách svého domu, v nichž je pohřbena jeho matka.V provizorním ubytování a evakuačních střediscích, které nezřídka trpí nedostatkem vody a topné nafty, zůstává přes 410 tisíc lidí, stovky dalších stále čekají v izolovaných oblastech na pomoc a nedostává se jim jídla.

Japonská vláda dnes oznámila, že zvažuje přesunutí některých evakuovaných do těch částí země, které nezasáhlo zemětřesení ani tsunami. Bez elektřiny bylo ještě dnes odpoledne místního času téměř 320 tisíc domácností, kolem milionu domácností je bez tekoucí vody. Tokio prý však může být bez obav. Katastrofa zničila podle dnešního vyjádření japonské policie úplně nebo zčásti 87 772 budov.

reaktor_grafika

Řada Japonců ztratila téměř vše. "Přišel jsem o auto. Přišel jsem o dům. Budoucnost mě znepokojuje. Moje žena se ten den měla vrátit z Číny, ale pořád ještě není zpátky. I když jsem ztratil vše, bylo by to v pořádku, pokud by ještě byla naživu," říká Sadazaku Endó, jeden z přeživších ve městě Minamisanriku.

Ze země ale někdy přicházejí i pozitivní zprávy - ty o lidské solidaritě. Podle japonského ministerstva zahraničí nabídlo ostrovní zemi pomoc 117 států a 29 mezinárodních organizací. Do čtvrtka tam dorazily skupiny záchranářů nebo pomocníků ze 14 zemí.

Nepomáhají jen státy a organizace, ale také jednotlivci. Jedna žena ze Singapuru ve čtvrtek věnovala na obnovu Japonska v přepočtu přibližně 780 tisíc dolarů (asi 13,5 milionu korun), čímž dvojnásobně překonala pomoc singapurské vlády.

 

Autor: - pp -, ČTK

Další čtení

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před velkým vzdušným útokem v příštích dnech

Zahraničí
9. 5. 2025

Macron, Merz a Starmer společně jedou do Kyjeva, kde má jednat koalice ochotných

Zahraničí
10. 5. 2025

Macron a Tusk podepsali bilaterální smlouvu o přátelství a posílené spolupráci

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ